Aicinām iepazīt un izpētīt Alūksnes ezera pasauli

14. augustā Pilssalā pie aģentūras „ALJA” norisināsies Alūksnes ezera 2015.gada izpētes perioda atklāšanas pasākums. Lai iepazītu ezera barības ķēdes posmus un to izpētes metodes, pasākuma laikā dalībniekiem būs iespēja piedalīties Vides risinājumu institūta (VRI) un Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) pētnieku rīkotajās darbnīcās. Uz pasākumu aicināti ierasties visi interesenti.

Ezera barības ķēdes izpētes darbnīcās interesenti varēs pārbaudīt savas prasmes zivju paraugu ievākšanā, šķirošanā un mērīšanā. Savukārt, pētnieki demonstrēs zivju iekšējo orgānu izpēti, eksperimentus ar gliemenēm un zooplanktona izpēti mikroskopā. Tāpat būs iespēja paraudzīties, kā tad īsti izskatās ūdens ziedēšana, kas ir daudzu ūdenstilpņu ūdens kvalitātes pasliktināšanās galvenais iemesls

Lai gan Alūksnes ezeram, salīdzinot, piemēram, ar Burtnieka ezeru, ir stabils veselības stāvoklis, vērojamas pazīmes, kas liecina par cilvēka darbības un klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi uz ezera ekosistēmu.

Izpētes atklāšanas pasākumā pētnieki īpašu uzmanību vērsīs arī cilvēka izraisīto klimata pārmaiņu ietekmei uz ezera ekoloģisko stāvokli. Klimata pārmaiņas tāpat kā uz sauszemes, tā arī ūdenstilpnēs ir aktuāla problēma visā pasaulē. Tās izraisa ūdens temperatūras paaugstināšanos un ūdens līmeņa svārstības. Kombinācijā ar barības vielu ieplūdēm no lauksaimniecības zemēm un mājsaimniecībām ezeros tiek veicināta toksisko zilaļģu ziedēšana. Pēc ziedēšanas zilaļģu indīgās vielas nonāk barības ķēdē, līdz ar to caur ēdamajām zivīm tās var nelabvēlīgi ietekmēt arī cilvēka veselību. Tādā veidā cilvēks, izraisot klimata pārmaiņas, galu galā nodara kaitējumu pats sev.

Lai izpētītu ezera ekosistēmu un spētu sagatavoties klimata pārmaiņu izraisītajām sekām, līdz 2016.gadam plānots veikt  visaptverošu ezera ekosistēmas izpēti. Augsti kvalificēti pētnieki un speciālisti, izmantojot inovatīvas metodes, pētīs ezera barības ķēdi, fizikālos un ķīmiskos elementus, zilaļģu izdalīto indīgo vielu apjomu un uzkrāšanos barības ķēdes posmos. Pētniecības rezultāti būs pieejami pašvaldībai, vietējiem iedzīvotājiem un citiem interesentiem.

Alūksnes ezera izpēte tiks veikta Eiropas Ekonomiskas zonas  (EEZ) finansētā projekta „Sabiedrības informēšana par klimata pārmaiņu izraisītajām sekām Latvijas ezeros” (Nr.2/EEZLV02/14/GS/006) ietvaros.

Vairāk par izpētes projektu