Ārstniecības augu raža un pirolizidīna alkaloīdi: pirmie secinājumi prezentēti konferencē

Pirolizidīna alkaloīdi (PA) ir plaša sekundāro metabolītu grupa, kas sastopama dažādos augos. Tie ir pazīstami ar savu hepatotoksisko iedarbību gan uz cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Saindēšanās ar PA var izraisīt sliktu dūšu, aknu mazspēju un vēzi. Šo ķīmisko savienojumu piesārņojums tējā, drogās un citos augu izcelsmes produktos ir gan Eiropā, gan pasaulē plaši izplatīta problēma. Eiropā produktos pieļaujamo PA koncentrāciju nosaka EK regula Nr. 915/2023. Kultūraugos PA piesārņojums nonāk caur uz lauka augošām PA saturošām nezālēm, kuras plaši izplatītas arī Latvijā – piemēram, tīruma neaizmirstulītes (Myosotis arvensis L.), tīruma aitenes (Anchusa arvensis (L.) M. Bieb.), ārstniecības vēršmēles (Anchusa officinalis L.), parastās krustaines (Senecio vulgaris L.). Latvijā mazāk izplatīta, taču Eiropas kontekstā plaši pētīta ir PA saturoša nezāle ir Jēkaba krustaine (Jacobaea vulgaris Gaertn. syn Senecio jacobaea L.). 

Ir skaidrs, ka PA ražā nonāk, ievācot nezāles kopā ar kultūraugu. Taču pēdējo gadu laikā pētnieki vētījuši arī horizontālās pārneses (PA no nezāles kultūraugā nonāk caur augsni) iespējas un ietekmi. Šo pārneses procesu projekta “Pirolizidīna alkaloīdu pārnese no nezālēm uz augsni un ārstniecības augiem (Nr. lzp-2022/1-0543)” ietvaros aplūko arī Vides risinājumu institūta zinātnieki. 

Pētījuma gaitā analizēts PA saturs augstākminētajās PA saturošajās nezālēs. Pēc tam, pārstādot uz lauka ievāktas PA saturošas nezāles kopā ar 3 ārstniecības un aromātiskajiem augiem (ārstniecības kumelīti (Matricaria chamomilla), pētersīli (Petroselinum crispum) un piparmētru (Mentha x piperita)), novērtēta PA pārnese uz šiem kultūraugiem. Papildus tam tika aplūkots arī, vai un kā PA kultūraugos spēj nonākt no PA saturošo nezāļu atliekām uz lauka. 

Pirmās lauka izmēģinājumu sezonas ķīmisko analīžu rezultātus konferencē “The Vital Nature Sign 2024” prezentēja Vides risinājumu institūta jaunais pētnieks Emīls Francis. 

Secināts, ka ar PA bagātākās nezāles sastopamas tieši Senecio jeb krustaiņu ģintī – tāpat svarīgi minēt, ka šīs ģints augi satur arī vistoksiskākos PA savienojumus. Pētījumi par PA pārnesi augsnē rāda, ka kultūraugi caur to saņem salīdzinoši zemas PA devas. PA tika konstatēti pētersīļa un piparmētru paraugos, taču kumelītēs pārnese netika novērota. Nevienā no ārstniecības un aromātisko augu paraugiem EK reglamentētās maksimālās PA koncentrācijas netika pārsniegtas. Pētījumā, kurā kultūraugi tika mulčēti ar PA saturošām nezālēm, pārnese netika novērota. Izpētīts arī, ka pašu PA noārdīšanās augsnē noris visai strauji – augsnes paraugā, kurā uzreiz pēc ražas novākšanas tika konstatēta visaugstākā PA koncentrācija, pēc 6 mēnešiem PA atlikums bija vien 6% no to sākotnējā daudzuma. 

Ja vēlies uzzināt vairāk par mūsu pētnieku secinājumiem, pētot ar PA saistītos riskus lauksaimniecībā, noklausies raidījuma “Zināmais nezināmajā” sižetu, kurā piedalās Vides risinājumu institūta vadošās pētnieces Dr. Ilva Nakurte un Dr. Arta Kronberga. 

Pētījums tiek veikts projekta “Pirolizidīna alkaloīdu pārnese no nezālēm uz augsni un ārstniecības augiem (Nr. lzp-2022/1-0543)” ietvaros. Projektu finansē Latvijas Zinātnes padomes Fundamentālo un lietišķo pētījumu programma. 

Vairāk par projektu ŠEIT.