Ceturtdien, 15. augustā “Tartu dabas mājā” atklās Vides risinājumu institūta un projekta WasteArt partneru veidoto izstādi “PROM no acīm, PROM no prāta” (MITTE silmist, MITTE meelest), kurā mākslinieki no 9 valstīm vēsta par pārmērīgo patēriņa kultūru un aicina meklēt otrās dzīves iespējas cilvēku radītiem atkritumiem.
No 15. augusta līdz 24. oktobrim izstādē varēs apskatīt 17 starptautiski atzītu mākslinieku darbus. Tie izstrādāti no materiāliem, kas iegūti atkritumu laukos un mājsaimniecībās Latvijā un Igaunijā, tostarp saplīsuši telefonu ekrāni, veca sadzīves tehnika, mēbeles, avīzes, ēdiena pārpalikumi, kodu kartes un daudz kas cits. Izstādes mērķis ir ar starpdisciplināriem mākslas izteiksmes līdzekļiem pievērst sabiedrības uzmanību un rosināt diskusiju par Baltijas reģionā aizvien pieaugošo atkritumu problēmu.
“Tartu dabas mājā” norisināsies cikla otrā izstāde, kas būs atceļojusi no savas pirmās lokācijas – Zinātnes un mākslas centra “Brūzis” Cēsīs. Atskatoties uz izstādes norisi Cēsīs, Vides risinājumu institūta projektu vadītāja Guna Dātava secina: “šķiet, ka izstāde savā atkritumu, mediju un mākslas līdzekļu daudzveidībā spēj spoguļoties teju ikvienā tās apmeklētājā – patērētājā. Izstādi Cēsīs apmeklēja 3500 cilvēku. Kopējā sajūta lika domāt, ka neviens nevēlas celt savu sapņu māju atkritumu laukā. Cilvēki pamazām ir gatavi atzīt savu patērētāja dabu un mēģināt tajā ko mainīt. Apgūstot dažādas lokācijas, izstādes uzdevums ir iedvesmot paskatīties uz saviem atkritumiem no cita skatu punkta – kā uz materiālu, ko iespējams atkārtoti izmantot.”
Izstādes kuratori “Tartu dabas mājā” Evelīna un Džons Grziniči (Evelyn Grzinich, John Grzinich) par izstādi izteikušies: “Pēc izstādes apmeklējuma cilvēki dosies mājup ar vēlmi ierīkot dārziņus, iepirkties beziepakojumu veikalos vai neiegādāties lietas nemaz. Kāds varbūt auto vietā izvēlēsies velosipēdu, vai iegādāsies elektromobili, sāks šķirot atkritumus, atjaunos kādu nolietotu mēbeli. Esam pārliecināti, ka daļa apmeklētāju vēlēsies savā dzīvē ko mainīt, lai kļūtu laimīgāki un veselīgāki.”
Izstādē piedalās sekojoši mākslinieki:
Varvara un Mars (EE) Jākobs Kirkegārds (DK) Marta Murats (EE) Kiva (EE) Ansis Starks (LV) Andrē Avelas (NL/PT) “Mikroklimatu laboratorija” Annehīne Meijera & Gerts Jans Gerlačs (NL) | Johanna Lorengele (DE) un Gatis Kreicbergs (LV) Ieva Krūmiņa (LV) Džeraldīne Huarez (SE/MX) Džastins Tailers Teits (CA) Vilems Boels (BE) Timo Tots (EE) Elēna Redaellī (NO/IT) |
“Tartu dabas māja” ir ceļojošās izstādes otrā pieturas vieta, kur tā norisināsies no 15. augusta līdz 24. oktobrim. Pēc tam izstāde dosies uz atkritumu poligonu “Daibe”, no kura nākusi liela daļa izstādē izmantoto atkritumu. Kopumā tā 2 gadu laikā apceļos 6 mākslas, kultūras un vides izglītības centrus Latvijā un Igaunijā.
Izstāde norises laiki augustā:
- no pirmdienas līdz piektdienai, 10.00 – 18.00;
- sestdien, 11.00 – 16.00;
Izstādes norises laiki septembrī:
- no pirmdienas līdz piektdienai, 9.00 – 18.00;
Vairāk par izstādes norisi iespējams uzzināt projekta WasteArt Facebook lapā.
Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.
Izstāde tapusi projekta “Otrreizēja atkritumu izmantošana, pielietojot mākslu un amatniecību” (WasteArt) Nr. Est-Lat 65 ietvaros, ko finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas Interreg V-A ietvaros, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un projekta partneri. Izstādē izmantotie atkritumi sagādāti ar Poligona “Daibe”, Swedbank Igaunijā, Latvijas un Igaunijas vietējo kopienu atbalstu.
Projektu WasteArt īsteno Vides risinājumu institūts sadarbībā ar MoKS rezidenču centru, Ruckas mākslas rezidenču centru, Vidzemes plānošanas reģionu, Tipu Vides skolu, SIA “ZAAO”, Võru un Põlva pašvaldībām. Tā galvenais mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību atkritumu daudzumam, kas katru dienu tiek saražots, kā arī veicinātu izpratni par atkritumu samazināšanas, atkārtotas izmantošanas un pārstrādes iespējām
Šis raksts atspoguļo autora uzskatus. Interreg V-A Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas vadošā iestāde nav atbildīga par to, kā šī informācija var tikt izmantota.