Cēsīs aizvadītas nākotnei un videi veltītas Zinātnieku nakts 2019 svinības

Piektdien Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” norisinājās Vides risinājumu institūta (VRI) un partneru rīkotā “Zinātnieku nakts Cēsis 2019”. Pasākuma laikā vairāk nekā 15 zinātnes, jauno tehnoloģiju, izglītības, pārtikas rūpniecības, mākslas un citas organizācijas no visas Latvijas interaktīvā un aizraujošā veidā apmeklētājus iepazīstināja ar zinātnes centieniem nākotnes kontekstā.

Ņemot vērā klimata pārmaiņu radītos izaicinājumus, ar kuriem pasaule saskarsies jau pavisam tuvā nākotnē, Vides risinājumu institūts kopā ar partneriem “Zinātnieku nakts Cēsis 2019” ietvaros vēlējās uzsvērt cilvēka, zinātnes, vides un dabas resursu attiecības šodien un nākotnē. Pasākuma apmeklētāji bija aicināti ielūkoties divās nākotnes attiecību šķautnēs – cilvēks ekosistēmā un ekosistēma cilvēkā.

Lai izprastu nākotnes attīstības virzienus, kas saistīti ar cilvēka attiecībām un apkārtējo vidi, “Zinātnieku nakts Cēsis 2019” piedāvāja aktivitātes par tēmu “Cilvēks ekosistēmā”. Pētnieki un dažādu jomu eksperti dalījās ar savu redzējumu par to kā nākotnē būs izmainījušies dārzi un augi tajos, kā attīstīsies Latvija klimata pārmaiņu kontekstā, kāda būs Gaujas ieleja Cēsu teritorijā, cik “bagātību” būs atlicis Latvijas pļavās un kāpēc ir svarīgi sasniegt mērķi – pasaule bez atkritumiem. Apmeklētāji varēja iepazīt pārtiku, ko iespējams patērēsim nākotnē – kukaiņus, kāpurus, sliekas un jaunus laukaugu produktus. Apmeklētāji iepazinās ar jaunajām tehnoloģijām vides izpētē, nākotnes lauksaimniecības praksēm, modernākajām ūdenstilpju apsaimniekošanas metodēm un inovatīviem atjaunojamiem resursiem un materiāliem, kurus iespējams izmantot dažādu produktu ražošanai.

Savukārt, lai ielūkotos nākotnes cilvēka sajūtu un sociālās pasaules veidošanā, Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” bija iespējams ieskatīties aktivitāšu sadaļā “Ekosistēma cilvēkā”. Tā aptvera tādas aktivitātes kā Nākotnes skaņa – apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar Latvijā radītām skaņas apstrādes tehnoloģijām, piedalīties modulāro sintezatoru darbnīcā, kā arī visiem kopā radīt interaktīvu modulāru audiovizuālu performanci – “0” skaņas modelēšana. Mākslinieks Voldemārs Johansons prezentēja savu jaunāko darbu “Haosa kinematēka”, kurā saplūst un mijiedarbojas divas pasaules – māksla un zinātne. Muzikālajā sadaļā VRI sadarbībā ar Mākslas telpu MALA bija sarūpējuši performances no tādiem māksliniekiem kā Selffish, Alisas Klimanskas, Planet of Resistors, Stanislav Yudin, Asnātes Rancānes un Denisa Paškeviča jaunākā projekta “TENKA”.

Zinātnieku nakts Cēsis 2019. Attēls: Mārcis Gaujenietis.

Zinātnieku nakts Cēsis 2019. Attēls: Mārcis Gaujenietis.

Nākotnes dārzs - Vides risinājumu institūts un SIA Field & Forest. Attēls: Mārcis Gaujenetis.

Nākotnes tehnoloģijas vides izpētē - Vides risinājumu institūts. Attēls: Mārcis Gaujenietis.

Latvijas ūdenstilpju nākotne - Vides risinājumu institūts. Attēls: Mārcis Gaujenietis.

Nākotnes lauksaimniecība, kontrolētās drenāžas demonstrācija - Vides risinājumu institūts. Attēls: Mārcis Gaujenietis.

Nākotnes lauksaimniecība, noteču filtri - Vides risinājumu institūts. Attēls: Mārcis Gaujenietis.

Nākotnes lauksaimniecība, bio-ogles istrādnes augsnē demonstrācija - Latvijas Dabas fonds. Attēls: Mārcis Gaujenietis.

Nākotnes pārtika, nākotnes superprodukti un kukaiņu pārtika - Ilga Gedrovica Latvijas Lauksaimniecības universitāte. Attēls: Mārcis Gaujenietis.

Nākotnes pārtika, netradicionālie laukaugi - Agroresursu un ekonomikas institūts. Attēls: Mārcis Gaujenietis.

Nākotnes Cēsis - Vividly. Attēls: Mārcis Gaujenietis.

“Zinātnieku nakts Cēsis 2019” ir daļa no Eiropas Zinātnieku nakts pasākuma, kas vienlaicīgi norisinās vairāk nekā 30 pasaules valstīs. Šī gada Zinātnieku nakts tēma bija “Zinātne nākotnei”.

 “Zinātnieku nakts Cēsis 2019” aktivitāšu galvenais organizators Vides risinājumu institūts un partneri – SIA “Field and Forest”, Mākslas telpa “MALA”, Latvijas Dabas fonds, Pasaules Dabas Fonds, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums, Agroresursu un ekonomikas institūts, Vividly, SIA “ZAAO”, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Dr. Ilga Gedrovica, Zinātkāres centrs “ZINOO”, Vizionārās kultūras fonds, EricaSynths u.c.

Papildu informāciju par pasākumu atradīsiet Facebook lapā šeit un Instagram lapā šeit.

Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu programma tiek finansēta Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 projekta NIGHTLV-2018-2019 (granta līguma nr.819129) ietvaros. Zinātnieku nakts Cēsis 2019 atbalsta VIAA un Cēsu novada pašvaldība.