Copernicus dati var būt noderīgi cīņā pret putekšņu alerģijām

Gada kritiskajās sezonās Copernicus Atmosfēras monitoringa serviss (CAMS) nodrošina ziedputekšņu līmeņa prognozes. Galvenokārt CAMS piegādā datus par trīs putekšņu tipiem: bērza, olīvju un zāles putekšņiem. Sezonas ilgums un apjoms ir atkarīgs no laikapstākļiem.

"Putekšņu

Tā kā laikapstākļi gadu no gada atšķiras, kļūst arvien sarežģītāk noteikt, kurā gada periodā alerģija kļūs aktīva. Lai efektīvāk palīdzētu slimniekiem kontrolēt alerģijas simptomus, ārkārtīgi svarīgi, lai putekšņu prognozes būtu uzticamas. Ņemot vērā zinātniskajos datos balstītu prognožu informāciju, iespējams jau laicīgi sākt lietot profilaktiskos medikamentus, tādējādi izvairoties no novēlotas medikamentu lietošanas, kas parasti tiek veikta tikai pēc simptomu parādīšanās.

Alerģijas ir bieži sastopama ķermeņa reakcija. Tām nepieciešams vien dažas minūtes, lai simptomi būtu pamanāmi uz ķermeņa. Ar alerģisko rinītu saskaras aptuveni 10% – 30% pasaules iedzīvotāju. Šīs alerģijas simptomi ir šķaudīšana, deguna tecēšana un acu asarošana. Alerģiskais rinīts ir īpaši izplatīts rūpnieciski attīstītās valstīs, kur pieaug dažādu ķimikāliju izmantošana. 

Sezonālais alerģiskais rinīts jeb siena drudzis izpaužas konkrētos gadalaikos, bet visbiežāk – pavasarī. Putekšņu prognozes ir viegli pieejamas CAMS mājas lapā siena drudžu sezonās. Ieejot mājaslapā, lietotāji var izvelēties konkrēto produktu (bērza, olīvju vai zāles putekšņu prognozes). Lai pakalpojums būtu derīgs visas sezonas garumā, tas ir pielāgots dažādām sugām. Tas pārklāj sezonu sākot no pirmajiem līdz pat pēdējie ziedputekšņu graudiem atkarībā no sezonas amplitūdas un laikapstākļiem. Ārpus šiem periodiem ziedputekšņu koncentrācija ir vai nulle, vai ļoti maza, tādēļ prognožu izstrāde nav nepieciešama.

Vairāk par CAMS izmantošanu cīņā pret alerģijā var uzzināt šeit.