Copernicus
Vides risinājumu institūts –
"Copernicus" programmas vēstnesis
kopš 2017. gada

2017. gadā Vides risinājumu institūts kļuva par Zemes novērošanas programmas “Copernicus” vēstnieku un akadēmiju tīkla pārstāvi Latvijā. “Copernicus” ir lielākā Zemes novērošanas programma pasaulē. To uzrauga Eiropas Komisija un īsteno Eiropas Savienība (ES) sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA), Eiropas Meteoroloģisko satelītu izmantošanas organizāciju (EUMETSAT), Eiropas vidēja termiņa laika prognožu centru (ECMWF) un citām ES kosmosa nozares aģentūrām.
“Copernicus” ietvaros izveidota Zemes novērošanas satelītu flote “Sentinel”. Pirmais flotes satelīts Sentinel-1A nonāca orbītā 2014.gadā, bet kopumā līdz 2030.gadam plānots orbītā nogādāt 20 Sentinel satelītus. Lai iegūtu visaptverošu informāciju par Zemes ekosistēmām, ierīkotas arī ar dažādiem sensoriem aprīkotas stacijas uz zemes. Pateicoties šo tehnoloģiju sniegtajām iespējām, Copernicus nodrošina aktuālu brīvpieejas informāciju un datus par sauszemes, saldūdeņu, jūras, okeānu ekosistēmām, atmosfēru, drošību, ārkārtas situācijām un klimata pārmaiņām. To iespējams pielietot kā globālu, tā nacionālu un reģionālu jautājumu risināšanai.
Dati un informācija ir 21. gadsimta nafta. Cilvēks jau izsenis ir tiecies izmantot tehnoloģijas, lai labāk izprastu sev apkārt notiekošo. Miniraidījumā “Zemes dati” iespējams uzzināt, kā Zemes novērošanas tehnoloģijas virza cilvēces attīstību, kā tie palīdz uzņēmējiem un lēmumu pieņēmējiem dabas resursu apsaimniekošanā.
Epizodē skaidrojam, kas ir Zemes novērošana, kur Latvija ir kopējā Eiropas Kosmosa nozares saimē, ko mums nozīmē iestāšanās Eiropas Kosmosa aģentūrā un kā Zemes novērošanas tehnoloģijas var palīdzēt uzņēmumu vadītājiem un lēmumu pieņēmējiem dabas resursu apsaimniekošanā.
Tajā Vides risinājumu institūta vadošais pētnieks Agris Brauns un NORGSKOG Group izpilddirektors Arne Rørå stāsta par meža ekosistēmas nozīmi, mūsdienu mežsaimniecības praksēm, kā arī to, kā Zemes novērošanas tehnoloģijas palīdz novērtēt un uzraudzīt meža resursus un prognozēt mežā notiekošo.
Epizodē pētnieks Matīss Žagars un Zemes novērošanas eksperts Dainis Jakovels pastāstīs kāda ir ezeru situācija Latvijā, kā Zemes novērošanas dati var palīdzēt to uzraudzīšanā un apsaimniekošanā, kā arī novērtēt to kvalitāti un cilvēka darbību ietekmi.
Lai arī mēs dzīvojam salīdzinoši mierīgā reģionā, tomēr klimata pārmaiņu rezultātā mums arvien biežāk nāksies saskarties ar tādām ārkārtas situācijām kā plūdi un meža ugunsgrēki. “Zemes datu” ceturtajā sērijā Vides risinājumu institūta pētnieks Agris Brauns un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) civilās aizsardzības departamenta vadītājs Ivars Nakurts pastāstīs par to, kā Zemes novērošana palīdz šādām situācijām sagatavoties un novērtēt to sekas.
Daba un tās daudzveidība ir Latvijas stratēģiskais resurss. Diemžēl pietiekami daudzas vietas esam sabojājuši nepārdomātu, īstermiņa mērķu vadītu saimniecisko lēmumu rezultātā. “Zemes datu” piektajā sērijā Dabas aizsardzības pārvaldes direktors Rolands Auziņš, Vides risinājumu institūta pētniece Rūta Abaja un pētnieks Agris Brauns pastāstīs par to, kā, ņemot talkā Zemes novērošanas tehnoloģijas, degradētai dabas teritorijai varam dot otru iespēju.
Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai palīdzētu uzlabot lietošanas pieredzi. Lasīt vairāk