Dalība Eiropas kosmosa aģentūrā Latvijai var pavērt plašas attīstības iespējas

Lai atbalstītu Latvijas dalību Eiropas kosmosa aģentūrā (EKA) nākotnē un pastāstītu plašākai sabiedrībai, kādi ir valsts ieguvumi no sadarbības ar EKA, Vides risinājumu institūta vadītāja Inese Suija-Markova Latvijas Radio Pieci raidījumā „Domnīca” sarunājās ar žurnālisti Annu Platpīri.

Iestāšanās EKA Latvijai var pavērt plašus apvāršņus nākotnē. I.Suija-Markova intervijā norādīja, ka līdz ar iestāšanos varēsim stiprināt Latvijas uzņēmumu un zinātnisko institūtu konkurētspēju, veidot sadarbību ar starptautiski nozīmīgiem kosmosa industrijas spēlētājiem, piesaistīt talantīgus zinātniekus un speciālistus Latvijai, kā arī nodrošināt pienācīgus apstākļus jaunajiem Latvijas zinātniekiem, kas šobrīd ierobežotu finansiālo līdzekļu dēļ izvēlas doties strādāt uz institūtiem citās valstīs. Tāpat nozīmīga ir paredzamā ekonomiskā atdeve. Līdzšinējās EKA dalībvalstīs pierādīts, ka no katra ieguldītā eiro kosmosa projektos, ilgtermiņā iespējams iegūt pat desmitkārtīgu atdevi.

Latvija jau šobrīd ir parakstījusi sadarbības līgumu ar EKA un nolēmusi iemaksāt dalības naudu kosmosa aģentūrā. I.Suija-Markova uzsvēra, šajā fāzē būtiski, ka uzņēmumi un zinātniskie institūti jau var sākt piedalīties projektu konkursos. Šāda veida konkursā VRI  ar diviem projektiem startēja jau 2013.gadā un ieguva augstākos EKA ekspertu novērtējumus no visiem 33 Latvijā iesniegtajiem projektiem. EKA ekspertu atzinība liecina par projektu unikalitāti un konkurētspēju ne tikai Eiropas, bet arī pasaules līmenī.

Abos projektos VRI, izmantojot attālās izpētes tehnoloģijas, simulēs nākotnes satelītu izmantošanas iespējas un datus, ko EKA ar saviem satelītiem ievāks nākamgad, aiznākamgad un 2022.gadā. Simulācijas rezultātā mēs jau tagad varam attīstīt algoritmus un jaunas pieejas satelītdatu apstrādei, lai tālāk tos pielietotu, piemēram, zemes un mežu resursu novērtēšanai un Baltijas jūras ūdens kvalitātes noteikšanai. Līdz ar Latvijas sadarbības līguma noslēgšanu un EKA dalības naudas iemaksu, VRI projektu realizāciju varēs sākt jau šogad.

Uz jautājumu, vai Latvija varētu kļūt par kosmosa lielvalsti, I.Suija-Markova atbildēja, ka Latvija noteikti ir spējīga kļūt par nozīmīgu spēlētāju kosmosa industrijā.

Pilnu interviju iespējams noklausīties šeit.