Kā mēs strādājam?

Lai radītu inovācijas, jādodas tur,
kur neviens vēl nav bijis

Vides risinājumu institūta pētnieki tic datos balstītiem lēmumiem un efektīvai rīcībai. Taču, lai nemitīgi radītu jaunas pieejas dažādu izaicinājumu risināšanai, redzesloks jātur plašs un jāuzdrošinās atbildes meklēt starpdisciplinārā vidē.

Daudznozaru pieeja

Savu darbību balstām daudznozaru pieejā. Mūsu komandā strādā zinātnieki un praktiķi no tādām nozarēm kā bioloģija, ķīmija, hidroloģija, vides zinātne, fizika, matemātika, datorzinātne, ainavu plānošana, mežsaimniecība, u.c. Viena no Vides risinājumu institūta (VRI) pamata vērtībām ir atvērtība un vēlme mācīties. Tāpēc pie mums darbojas ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu speciālisti. Pastāvīgi veidojam sadarbības projektus un zināšanu apmaiņu ar partneriem Eiropā un citās pasaules daļās.

VRI dzimumu līdztiesības plāns pieejams ŠEIT. 

Dati un mūsdienu tehnoloģijas

Tikai objektīvi dati ļauj pieņemt veiksmīgus vides resursu apsaimniekošanas lēmumus. Vides risinājumu institūts ir viens no attālās izpētes (remote sensing) jomas pamatlicējiem Latvijā. Darbā izmantojam attālās izpētes sensorus, kas izvietoti gan uz zemes, gan izvietoti uz dažādām gaisa (airborne) platformām – droniem, lidmašīnām un satelītiem. Šādi iegūtas datu kopas ļauj paraudzīties uz pētāmo subjektu no unikāla skatpunkta, atklāt jaunas likumsakarības un radīt efektīvus risinājumus.

Zinātne un māksla

Zinātnieki ir pragmatiski. Mākslinieki ir aizrautīgi un radoši. Šo vērtību krustpunktā tiek kaldināta izcilība.

Māksla bijusi klātesoša institūta aktivitātes kopš tā dibināšanas. VRI piederošā Cēsu Brūža telpās un teritorijā tikušas organizētas Jaunās mākslas (JCE) biennāles izstādes, Cēsu mākslas festivāla izstādes, kā arī individuāli mākslas pasākumi un performances. Nākotnē Brūzis iecerēts kā Zinātnes un mākslas centrs, par kuru var lasīt šeit.

Lai šķietami bezkaislīgās zinātnes atziņas tulkotu cilvēkam saprotamā un sajūtamā formātā, talkā nāk dažādas mākslas disciplīnas. 2021. gada vasarā projekta LIFE CRAFT ietvaros kopā ar kuratoru Alekseju Beļecki radījām izstādi “Lauka pētījumi”. Izstādē tika vētītas cilvēka un dabiskās vides attiecības. Lasi vairāk par projektu šeit.

Foto: Kristīne Madjare

Izgaršot. Nosargāt. Recepšu grāmata
"Pļava"

Dabiskās pļavas ir Latvijas bagātību krātuve. Vienā kvadrātmetrā dabisko zālāju var sastapt līdz pat 50 savvaļas augu sugām. Taču šīs bagātības izzūd –mūsdienās dabiskie zālāji klāj vien 0,7% Latvijas teritorijas. Dabisko pļavu platībām rūkot, zūd ne tikai dzīvotnes, ainava un sajūtas. Zūd vesela garšu palete. Lai to nosargātu, tā vispirms jāiepazīst.
Tādēļ Vides risinājumu institūts kopā ar Latvijas Dabas fondu un restorāna KEST šefpavāru Māri Jansonu ir radījis recepšu grāmatu “Pļava”. Izpēti un iegādājies grāmatu šeit.

Mīļprojekti jeb "Pet projects"

Mūsuprāt, veiksmīgākās inovācijas spēs attīstīt tie, kas dara to, kam tic. Tādēļ Vides risinājumu institūta darbinieki līdztekus ikdienas pienākumiem lolo savus mīļprojektus. Mīļprojekta gaitā nodrošinām pētniekiem vajadzīgos resursus, laiku un atbalstu, lai lolotu augus, kuru audzēšanā viņi saskata potenciālu. Šobrīd institūtā norit vairāki mīļprojektiem, starp kuriem ir arī safrāna krokuss (Crocus sativus) un dažādu veidu kaķumētras.

Dizaina sprinti

Dizaina sprinti paver iespēju īsā laika posmā izstrādāt risinājumus kompleksām problēmām. Darba cikls ietver vairākus etapus: izpēti, potenciālo risinājumu apzināšanu, labākā risinājuma izvēli, risinājuma prototipēšanu un testēšanu reālos apstākļos.