Jauki ziedošas, pat skaistas un šķietami nevainīgas – tādas ir nezāles, kuru klātbūtne laukā var sabojāt ārstniecības augu ražas kvalitāti! Iemesls: pirolizidīnu alkaloīdu (PA) saturs tajās. Rūpēs par patērētāju drošību, PA daudzumu tējās, garšaugos un augu izcelsmes uztura bagātinātājos stingri regulē Eiropas Komisijas regula Nr. 2020/2040. Lai izprastu, kā tokiskie PA tiek pārnesti no nezālēm uz ārstniecības augiem, esam sākuši jaunu pētījumu. Papildus pārneses procesu izpētei saprastīsim arī to, kādas audzēšanas tehnoloģijas pielietot, lai samazinātu un izskaustu potenciālo PA piesārņojumu ārtsniecības kumelīšu (Matricaria recutita L.), piparmētru (Mentha x piperita L.) un pētersīļu (Petroselinum crispum L.) ražā.
Šajā ierakstā iepazīstināsim ar pētījuma galvenajām (anti-)varonēm: tīruma neaizmirstulīti, tīruma aiteni, ārstniecības vēršmēli un parasto krustaini.
Tīruma neaizmirstulīte

Tīruma neaizmirstulīte (Myosotis arvensis L.) ir Latvijā plaši izplatīts viengadīgs augs, kas atrodams dārzos, tīrumos un sausās pļavās, nezālienēs, ceļmalās, kā arī izcirtumos un izmīdītos mežos. Zied no maija līdz oktobrim.
Tīruma aitene

Tīruma aitene (Anchusa arvensis L.) ir viengadīgs, neliels vai vidējs (ga 15-50 cm) skarblapju dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, klāts ar matiņiem. Ziedi gaiši zili. Zied no jūnija līdz septembrim. Latvijā bieži sastopams tīrumos, sausās nezālienēs un atmatās, ceļu un dzelzceļu malās.
Ārstniecības vēršmēle

Ārstniecības vēršmēle (Anchusa officinalis L.) ir daudzgadīgs, vidējs vai liels (garums 30-100 cm) skarblapju dzimtas lakstaugs. Viss augs blīvi skarbmatains, ziedi zili vai violeti. Zied no jūnija vidus līdz augustam, un Latvijā bieži sastopama sausās pļavās un atmatās, smilšainās nogāzēs un nezālienēs.
Parastā krustaine

Parastā krustaine (Senecio vulgaris L.) ir viengadīgs, vidēja lieluma (garumā 10-40 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, vienkāršs vai zarains, parasti kails. Lapas plūksnaini šķeltas (ga 3-7 cm, pl 1.5-2.5 cm), virspusē tumšzaļas, apakšpusē blāvas, zilganzaļas, lapas plūksnu mala zobaina. Ziedi šauros kurvīšos, kuros ir 60-80 dzelteni stobrziedi Augs Latvijā diezgan bieži sastopmas visā teritorijā – sausos, izmīdītos mežos un to izcirtumos, kā nezāle dārzos un tīrumos, ceļmalās un nezālienēs.
Pētījums tiek veikts projekta “Pirolizidīna alkaloīdu pārnese no nezālēm uz augsni un ārstniecības augiem (Nr. lzp-2022/1-0543)” ietvaros. Projektu finansē Latvijas Zinātnes padomes Fundamentālo un lietišķo pētījumu programma.