Kas vērtīgs atrodams kumelīšu baltajās ziedlapiņās?

Vērtīgākā ārstniecības kumelītes (Matricaria recutita) daļa ir tās zieda dzeltenais viducis, taču arī pārējās auga daļās satur nozīmīgus bioaktīvos savienojumus. Lūkojot, kā visefektīvāk izmantot kumelītes baltās ziedlapiņas, tapusi publikācija “Bioaktīvo savienojumu valorizācija no Matricaria recutita baltajām ziedlapiņām” zinātniskajam žurnālam “Plants“.
 
Pētījuma gaitā no ārstniecības kumelīšu baltajām ziedlapiņām iegūts ekstrakts, izmantojot superkritiskā šķidruma ekstrakcijas metodi. Mainot ekstrakcijas apstākļus (spiedienu, temperatūru), vērtēts, kā šie faktori ietekmē ekstraktu ķīmisko sastāvu.
Darba rezultāti iepriecina: secināts, ka kumelītes balto ziedlapiņu ekstrakts ir potenciāli vērtīgs produkts, kas, veicot tālākus testus, var tikt lietots, piemēram, kosmētikas produktu izstrādē!

Paldies pētījuma komandai: Dr. Ilvai Nakurtei, Martai Bergai, Dr. Laurai Pastarei no Vides risinājumu institūta, Lienei Kienkas no SIA “Field and Forest”, kā arī Mārtiņam Borodušķim un Annai Ramatai-Stundai no Alternative Plants!
Vairāk par pētījumu lasi publikācijā!
 

Pētījums tiek veikts projekta “Biorafinēšanas pieeja bioloģiski aktīvu kosmētikas izejvielu ieguvei no ārstniecības augu pārstrādes un augu šūnu kultivēšanas blakusproduktiem” (Nr. 1.1.1.1/19/A/075) ietvaros. Projektu atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskas ievirzes pētījumi” ietvaros.

Vairāk par projektu ŠEIT