Komandas turpinās attīstīt Copernicus Hackathon and Climathon Riga 2018 laikā radītās idejas

Vides risinājumu institūta (VRI) un RTU Dizaina fabrikas rīkotajā 24 h hakatonā “Copernicus Hackathon and Climathon Riga 2018” radītās satelītu datu pielietošanas idejas turpinās attīstīt starptautiskajās biznesa atbalsta programmās – “Copernicus Accellerator” un “Climate-KIC Greenhouse”. 

"Copernicus

Starptautiskais hakatons «Copernicus Hackathon and Climathon» 26. un 27. oktobrī notika vairāk nekā 100 pasaules pilsētās, tajā skaitā Rīgā. Pasākuma laikā starpdisciplināras komandas meklēja satelītu datu risinājumus viedai un klimatam draudzīgai pilsētu pārvaldīšanai. Komandām bija jārisina Salacgrīvas novada, Cēsu, Jelgavas, Liepājas un Valmieras pašvaldības vai arī pašu definēti izaicinājumi, kas saistīti ar klimata pārmaiņu izraisītām sekām.

Uzvarēja ideja «ForestWatch» par lielākās Zemes novērošanas programmas «Copernicus» satelītu datu izmantošanu, kontrolējot patvaļīgu mežu izciršanu un tā veicinot CO2 akumulēšanas iespējas. Turpināt idejas attīstību komandai ļaus 3500 eiro naudas balva un iespēja piedalīties biznesa atbalsta programmā «Copernicus Accelerator». Savukārt iespēju piedalīties Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» atbalsta programmā ieguva ideja «Duster» par vēja sētu, kas paredz risināt beramkravu pārkraušanas darbos Liepājas ostā radīto ogļu putekļu piesārņojuma samazināšanu. Arī citas hakatonā radītās idejas atzītas par noderīgām un konkurētspējīgām, komandas jau pasākuma laikā saņēma sadarbības piedāvājumus no pašvaldībām.

Idejas vērtēja speciāli hakatonam izveidota profesionāļu žūrija. To pārstāvēja RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas klimata pārmaiņu departamenta direktore Ilze Prūse, Izglītības un zinātnes ministrijas vecākais eksperts zinātnes un inovāciju jomā Kaspars Karolis, «Buildit Latvia Accelerator» vadošais partneris Matīss Neimanis un SIA «Alina» līdzdibinātāja, EIT Inovāciju balvas finālistu pārstāve Solvita Kostjukova.

«Lai cīnītos ar 21. gadsimta vides problēmām un klimata pārmaiņu ietekmi, kā arī spētu sekot līdzi tehnoloģiju attīstībai, nākas meklēt jaunas sadarbības un inovācijas veidošanas formas. 24 stundu hakatons ir viens no efektīvākajiem veidiem – tas apvieno dažādu jomu profesionāļus, saved kopā problēmu identificētājus ar risinātājiem un rezultātā diennakts laikā paveic to, kas citkārt prasītu vairāku mēnešu ilgu darbu,» norāda Guna Dātava, Vides risinājuma institūta (VRI) projektu vadītāja.

RTU Dizaina fabrikas “Climate-KIC HUB” projektu vadītāja Santa Krastiņa uzsver: «Lielais dalībnieku skaits un pašvaldību atsaucība parāda, ka klimata pārmaiņu tēma ir aktuāla un Latvijā ir profesionāļi, kas ir gatavi un vēlas strādāt pie jaunu zaļo tehnoloģiju izstrādes, un ir tirgus, kam šie risinājumi ir nepieciešami,».

Hakatons notika «Copernicus Hackaton» un «Climate-KIC» programmu ietvaros, to organizēja VRI un RTU Dizaina fabrika. RTU ir «Climate-KIC» pārstāvis Latvijā. «Copernicus» ir lielākā Zemes novērošanas programma pasaulē, tās ietvaros ir izveidota «Sentinel» satelītu flote, kas nodrošina brīvpieejas optiskos, radara datus un aktuālu informāciju par sauszemes, saldūdeņu, jūras un okeānu ekosistēmām. VRI ir «Copernicus Relay» un «Copernicus Academy» tīklu pārstāvis Latvijā.

Vairāk par Copernicus programmu iespējams uzzināt šeit

Vides risinājumu institūts ir starptautiska pētniecības, attīstības un inovāciju organizācija. Tajā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas, pielietojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas, izstrādā risinājumus ar dabas resursu apsaimniekošanu saistītiem izaicinājumiem.