Latvijas jaunie mākslinieki uzvar Starptautiskajā laikmetīgās mākslas biennālē “JCE” 2019 – 2021

11. oktobrī Parīzes piepilsētas Monrūžas galerijā “Le Beffroi” Vides risinājumu institūts kopā ar Eiropas mākslas profesionāļiem atklāja Starptautisko laikmetīgās mākslas biennāli “Eiropas jaunrade” (JCE. Jeune Création Européenne) 2019 – 2021, kurā divas no trim Grand Prix balvām ieguva Latvijas jaunās mākslinieces – multimediju māksliniece Santa France un fotogrāfe Annemarija Gulbe. Trešo Grand Prix balvu saņēma dāņu video māksliniece Līsela Buriša, kā arī specbalvu ieguva Dānijas delegācijas pārstāve Nata Bloka Gregersena.

JCE Biennale 2019 - 2021 Grand PRix ieguvējas Annemarija Gulbe, Santa France un Monrūžas pašvaldības mērs. Attēls: JCE Biennale

JCE Biennale 2019 – 2021 Grand PRix ieguvējas Annemarija Gulbe, Santa France un Monrūžas pašvaldības mērs. Attēls: JCE Biennale

JCE biennāle ir 7 valstu – Francijas, Dānijas, Latvijas, Itālijas, Spānijas, Portugāles un Rumānijas, sadarbības iniciatīva, kas darbojas ar vienotu mērķi – sniegt atspēriena iespējas jaunajiem Eiropas māksliniekiem, kā arī veicināt laikmetīgās mākslas norises iesaistītajās valstīs. Latvijā JCE biennāli vada Vides risinājumu institūts. Katras iesaistītās valsts pārstāvji nokomplektē delegāciju 8 jauno mākslinieku sastāvā, lai iekļautu viņu darbus vienotā JCE biennāles ceļojošajā izstādē, kas divu gadu laikā apceļos iesaistītās mākslas galerijas un centrus. Pirmās izstādes atklāšanā Monrūžā starptautiska mākslas profesionāļu žūrija paziņo perspektīvākos māksliniekus, pasniedzot Grand Prix balvas. Tajās ietilpst apmaksāta 6 mēnešu residence Parīzē un naudas balva, ko saņems Grand Prix ieguvējas – Santa France, Annemarija Gulbe un Līsela Buriša. Šogad žūrija lēma piešķirt arī vienu specbalvu, kuras ieguvēja Nata Bloka Gregersena dosies 3 mēnešu rezidencē centrā “In Extenso”, veidos personālizstādi un arī saņems naudas balva.  

Latvijas delegācija JCE Biennāle 2019 - 2021 atklāšanā Monrūžā Francijā.

Latvijas delegācija JCE Biennāle 2019 – 2021 atklāšanā Monrūžā Francijā.

Starptautiskās žūrijas prezidente, Laurenca Bernarda galerijas Šveicē direktore Odrija Teičmane uzsvēra, ka Latvijas delegācija šogad uzrādījusi īpši augstu sniegumu – demonstrējot svaigumu un aktualitāti kā darbu naratīvos, tā izvēlētajos medijos. Multimediju māksliniece Santa France savās hiperreālajās klusās dabas kompozīcijās vēsta par elektroniskajām ierīcēm un to īpašniekiem. Māksliniece aplūko to, kā bieža šo ierīču lietošana, meklējot otro pusīti interneta iepazīšanās portālos vai strādājot attālināti, ietekmē cilvēka ķermeni un prātu. Savukārt Annemarija Gulbe fotogrāfiju sērijā “Love Re-Search” dokumentē savas paaudzes ikdienas ainas, būdama vienlaikus tās pārstāve un vērotāja, kā arī tiecas izprast savu distancēšanos, būšanu ārpus romantikas un mīlestības konceptu. Latviju JCE Biennale 2019 – 2021 Latvijas delegāciju pārstāv fotogrāfe Annemarija Gulbe, multimediju māksliniece Santa France, arhitekts un mākslinieks Krišs Zilgalvis, gleznotāja Sabīne Vernere, fotogrāfe Elīna Semane, gleznotāja Luīze Rukšāne, scenogrāfs Krišjānis Elviks un kuratore Tīna Pētersone.

JCE Biennale 2019 - 2021 Grand Prix ieguvējas Annemarijas Gulbes mākslas darbs Love Re-search. Attēls: JCE Biennale

JCE Biennale 2019 – 2021 Grand Prix ieguvējas Annemarijas Gulbes mākslas darbs Love Re-search. Attēls: JCE Biennale

Latvija starptautiskajā JCE biennālē piedalās jau trešo reizi. Arī iepriekšējo divu biennāļu laikā, Latvijas komanda uzrādījusi veiksmīgu sniegumu – JCE biennālē 2015 – 2017 gleznotājs Klāvs Loris ieguva Grand Prix balvu, savukārt JCE biennālē 2017 – 2019 Sandra Strēle ieguva specbalvu – apmaksātu rezidenci. Taču šī gada biennāle latviešiem izrādījusies visveiksmīgākā.

JCE Biennale 2019 - 2021 Grand Prix ieguvējas Santas Frances mākslas digitālās ainavas . Attēls: JCE Biennale

JCE Biennale 2019 – 2021 Grand Prix ieguvējas Santas Frances mākslas digitālās ainavas . Attēls: JCE Biennale

JCE biennāles 2019 – 2021 ceļojošā izstāde 55 mākslinieku sastāvā Monrūžas galerijā “Le Beffroi” būs apskatāma vēl līdz 3. novembrim. Pēc tam tā sāks ceļot cauri iesaistīto valstu galerijām un mākslas centriem, kopā mērojot 5850 km garu distanci. No 2020. Gada aprīļa līdz maijam tā viesosies Hjorringas mākslas galerijā Vrå Dānijā. Savukārt no nākamā gada jūnija līdz pat septembrim tā nonāks Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis”.

Latvijas dalību JCE biennālē vada Vides risinājumu institūts (VRI) sadarbībā ar kuratoru Alberto Di Džennaro un Kaņepes Laikmetīgās kultūras centru. VRI ir starptautiska pētniecības, attīstības un inovāciju organizācija. Tajā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas, pielietojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas, izstrādā risinājumus ar dabas resursu apsaimniekošanu saistītiem izaicinājumiem. Kopš 2013. gada VRI ir Cēsu Vecā alus brūža īpašnieks un saimnieks. VRI tajā attīsta Zinātnes un mākslas centru “Brūzis” – starptautisku platformu zinātniekiem, māksliniekiem, inženieriem un citu jomu speciālistiem, kas kopīgiem spēkiem risinās kompleksas vides problēmas un veidos nākotnes attīstības scenārijus.

Vairāk par Latvijas dalību JCE biennālē 2019 – 2021 iespējams uzzināt Facebook lapā JCE Biennāle Cēsīs.