Lauva brauc uz Starptautiskās mākslas biennāles atklāšanu Cēsīs

Piektdien, 12.augustā Cēsu Vienības laukumā ieradās krāšņā Kaņepes Kultūras centra (KKC) lauva, lai vēstītu par Starptautiskās mākslas biennāles “Eiropas jaunrade” atceļošanu no Francijas uz Cēsīm.

"Cēsu

20.augustā jaunajā Cēsu Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” tiks atklāta laikmetīgās mākslas biennāles “Eiropas jaunrade” ceļojošā izstāde. Tajā piedalās 56 jaunie mākslinieki no septiņām Eiropas valstīm – Francijas, Itālijas, Portugāles, Spānijas, Dānijas un šogad pirmo reizi arī no Latvijas. Cēsīs izstāde būs apskatāma līdz 18.septembrim.

Pasākuma rīkotāja ir Parīzes piepilsētas Monrūžas mērija sadarbībā ar partneriem sešās Eiropas Savienības valstīs. Šogad biennāle norisinās jau astoto reizi. Tās mērķis ir dot atspēriena iespējas jaunās paaudzes mūsdienu māksliniekiem un veicināt to atpazīstamību pasaules mērogā. Latvija biennālē piedalās, pateicoties Vides risinājumu institūta, Kaņepes kultūras centra kopējai iniciatīvai un Cēsu pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam.

Uz jautājumu, kāpēc biennāle norisināsies tieši Cēsīs, Zinātnes un mākslas centra “Brūzis” attīstītājs un Vides risinājumu institūta dibinātājs Gundars Skudriņš atbild: “Jaunos māksliniekus “Brūzī” izstādīt ir vispareizāk un labāk, jo viņi paši ir jauni un viņu radīšana ir jauna. “Brūvēt” pēc būtības nozīmē “domāt”, “radīt”. Ja laicīgās pasaules cukuru savieno ar raugu, kas ir radošā sadaļa, un vēl pievieno ūdeni – bez kā nevar, sanāk ļoti labas lietas.”

Pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem ieinteresēt biennāles organizēšanā Rīgas mākslas telpas viens no biennāles kuratoriem, KKC direktors Dāvis Kaņepe bija uzrunājis G.Skudriņu. Kā stāsta D.Kaņepe: “Biju dzirdējis, ka Cēsu “Brūzis” nonācis gādīgās rokās, un devos misijā pie tā īpašnieka Skudriņa kunga, kuru tobrīd vēl nepazinu. Pēc stundu garas sarunas par visu pasauli, grapu un mežiem viss bija sarunāts. Pusgadu vēlāk mākslinieks no Latvijas Klāvs Loris ir ieguvis biennāles Grand Prix balvu Parīzē, un biennāles kuluāros runā, ka Latvijas ekspozīcija ir starp trim labākajām!”

Biennāles kartē Latvija iezīmē Austrumu un Ziemeļu galējo punktu, tādējādi paplašinot biennāles tīklu ne tikai ģeogrāfiskā ziņā, bet arī iedibinot jaunas tradīcijas un pienesot daudzpusīgākas tēmas biennāles izstādēs.

Šī gada biennāles partneru tīkls ir šāds: Le Beffroi, Monrūža, Francija; Hala Stulecia, Vroclava, Polija; Broletto, Komo, Itālija; Museu de l’Emporda, Figuere, Spānija; Amadeo de Souza-Cardoso Municipal Museum, Amarante, Portugāle; Odense City Museum, Odense, Dānija; Kaņepes Laikmetīgās Kultūras centrs, Rīga, sadarbībā ar Zinātnes un mākslas centru “Brūzis” Cēsīs, Latvija.