Malu zvejniecība ir ļoti izplatīta problēma Latvijas ezeru un upju krastos. Tā samazina vērtīgo zivju resursus, kas nodara ievērojamus ekonomiskos zaudējumus un izraisa upju un ezeru ekosistēmu pārveidošanos. Līdz šim malu zvejniecību kontrolējošām iestādēm nav bijusi iespēja pienācīgi novērot un kontrolēt situāciju. Šobrīd, pateicoties jaunākajām tehnoloģijām – lidmašīnā iemontētai infrasarkano staru kamerai, malu zvejniecības uzraudzību iespējams veikt arī tumšākajās diennakts stundās.
Mērķis
Apsekot Latvijas upes un ezerus, noskaidrojot, vai tiek veiktas pretlikumīgas darbības – malu zvejniecība. Pilnveidot maluzvejniecības kontroles sistēmu un uzlabot tās efektivitāti zivsaimnieciski nozīmīgās ūdenstilpnēs, izmantojot inovatīvas tehnoloģijas.
VRI risinājums
Notestēta pieeja, kas, integrēti izmantojot aviācijā bāzētas modernas attālās izpētes tehnoloģijas (termālās kameras) un Dabas aizsardzības pārvaldes inspektoru zināšanas, ļauj identificēt un efektīvi novērst maluzvejniecības aktivitātes zivju nārsta periodos Latvijas lielākajos publiskajos ezeros, upēs un jūras piekrastes teritorijās.
Pielietotās metodes un tehnoloģijas
Akcijā tika izmantota divmotoru lidmašīna BN2T-4S, kas aprīkota ar īpašu infrasarkano staru kameru, kas ļauj saskatīt dzīvu būtņu – kā cilvēku, tā dzīvnieku aktivitāti arī diennakts tumšajā laikā. Infrasarkano staru kameras jūtīgums un izšķirtspēja nodrošina to, ka pamanīts tiek pat vismazākais objekts uz zemes, kas izstaro siltumu. Infrasarkano staru kamera uz vairāku desmitu kilometru attālumā esošo uztvērēju pārraida melnbaltu attēlu, ko iespējams aplūkot datorā vai TV ekrānā. Objekti, kas izstaro siltumu tiek attēloti melnā vai baltā krāsā, un tos nepamanīt ir faktiski neiespējams. Pārraidītajam attēlam uzreiz iespējams noteikt GPS koordinātas, kas ļauj uz zemes esošajai speciālistu komandai noteikt kustīgo objektu precīzu atrašanās vietu dabā. Turklāt lidmašīna patrulēšanas režīmā var pavadīt gaisā līdz 10 stundām, kas dod iespēju vienas misijas laikā aptvert plašas teritorijas.
1.attēls. Cilvēku aktivitātes netālu no Latvijas upēm nakts redzamības attēlos
2.attēls. Upe lidojošās laboratorijas ARSENAL infrasarkanā starojuma attēlā.
Rezultāti
Pārlidojumi tika veikti dažādās Latvijas teritorijās, visvairāk Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Akcijas laikā tika konstatētas vairākas aizdomīgas cilvēku aktivitātes un sastādīti administratīvā pārkāpuma protokoli. , Pārbaudot aviācijā bāzētu attālās izpētes tehnoloģiju darbību, noskaidrots, ka nākotnē šāda inovatīva pieeja palīdzētu efektīvāk apkarot nelikumīgu zvejniecību Latvijā. Ar lidmašīnā iemontētiem infrasarkanā starojuma sensoriem iespējams precīzi fiksēt cilvēku vai dzīvnieku aktivitāti jebkurā diennakts laikā.
Sižets Latvijas Televīzijas raidījumā “Vides Fakti”, 01.12.2012.
Sižets Larvijas Televīzijas raidījumā “Makšķerē ar Olti”, 05.12.2013.
Video materiāli, kā naktī tiek apsekota nelikumīgā zvejniecība, izmantojot lidmašīnā iebūvētu infrasarkano sensoru kameru:
1) Cīņā pret maluzvejniecību VRI izmanto aviācijā bāzētas attālās izpētes tehnoloģijas
2) Nelikumīgās zvejnieku aktivitātes tumsā
Projekta norise: 01.10.2012. – 30.11.2013.
Projekta vadītājs: Jānis Ontužāns, VRI Aviācijas daļas vadītājs
Projekta finansētājs: Vides risinājumu institūts
Projekts īstenots sadarbībā ar: Dabas aizsardzības pārvaldi