Noklausies: institūta pētnieces Ieva Mežaka un Ilva Nakurte stāsta par apdraudēto augu pavairošanu

6. oktobrī Vides risinājumu institūta pētnieces Dr. Ieva Mežaka un Dr. Ilva Nakurte viesojās Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā”, vēstot par sasniegumiem un atziņām, pavairojot savvaļā apdraudētus ārstnieciskos augus. 

Pieprasījums pēc ārstniecības augiem un no tiem iegūtajām izejvielām nemitīgi pieaug. Taču, konkrētām ārstniecības augu sugām savvaļā kļūstot apdraudētām, pastāv risks, ka arī tām unikāļie ķīmiskie savienojumi var kļūt par retumu. Lai saglabātu bioloģisko daudzveidību dabā un nesarautu piegādes ķēdes pārtikas, kosmētikas un farmācijas produktu ražošanā, vērts meklēt inovatīvas metodes apdraudēto augu audzēšanai lauksaimniecības apstākļos. Šobrīd institūtā projekta “Audu kultūru pielietojuma izpēte apdraudēto ārstniecības augu sugu komerciālai pavairošana” ietvaros testējam pavairošanas un audzēšanas tehnoloģijas 3 augiem – Sibīrijas žeņšeņam (Eleutherococcus senticosus Maxim.), parastajai īvei (Taxus baccata L.) un Jūrmalas zilpodzei (Eryngium maritimum L.).

Par to, kādi ir mūsu pirmie secinājumi, klausies raidierakstā!

Apdraudēto ārstniecības augu pavairošanas tehnoloģijas tiek izstrādātas projekta “Audu kultūru pielietojuma izpēte apdraudēto ārstniecības augu sugu komerciālai pavairošanai” (Nr. 1.1.1.1/19/A/083) ietvaros. Projektu atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskas ievirzes pētījumi” ietvaros.