Pētnieki analizē Latvijā ievākto baldriāna un pieneņu ķīmisko parametru vērtību

Vides risinājumu institūta (VRI) un SIA “Field and Forest” pētnieki veikuši ķīmiskās analīzes 2017. gadā Latvijas teritorijā ievāktajiem pieneņu un baldriāna sakņu paraugiem. To rezultātus pētnieki salīdzināja ar Eiropas farmaceitiskās rūpniecības (European Pharmacopea) standartos ietvertajiem rādītājiem.

Kā norāda SIA “Field and Forest” vadošā pētniece Arta Kronberga, analīžu rezultāti apstiprina pieņēmumu, ka Latvijas robežās iespējams atrast dažādus paraugus ar atšķirīgām īpašībām. Piemēram, ēterisko eļļu saturs Raunas novadā ievāktā baldriāna saknes paraugam bija tikai 46% no nepieciešamā minimālā ēterisko eļļu daudzuma, taču paraugiem, kas tika ievākti Lēdmanes pagastā, Rendas pagastā un Jaunsvirlaukas pagastā, ēteriskās eļļas saturs saknēs pārsniedz minimālās prasības robežu vairāk nekā par 250%.

""

Līdzīgi rezultāti iegūti, izvērtējot arī ievāktos pieneņu sakņu paraugus. Pienenēm tika vērtēts triju fenolskābju (antioksidantu) daudzums ievāktajās saknēs un dažādiem paraugiem tas atšķīrās pat divas reizes. Visvairāk fenolskābes bija atrodamas paraugos, kas ievākti Priekuļu novadā, Amatas novadā un Kuldīgas novadā, bet vismazāk – paraugos no Talsu novada, Vecumnieku novada.

Ekspedīcijās ievāktie paraugi auga ļoti atšķirīgās vietās ar dažādiem augšņu rādītājiem, mitruma režīmiem, augu sastāviem, apsaimniekošanas veidiem, līdz ar to pagaidām nav iespējams precīzi noteikt ievākto paraugu ģenētisko potenciālu. Precīzākiem secinājumiem nepieciešami tālāki pētījumi, tāpēc VRI un SIA “Field and Forest” pētnieki šobrīd  iekārto izmēģinājumus, kuros ievāktos paraugus būs iespējams salīdzināt vienādos augšanas apstākļos.

Baldriāna un pieneņu analīzes tiek veiktas Eiropas Reģionālās attīstības (ERAF) fonda atbalstītā projekta “Medicīnisko un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana” Nr.1.1.1.1./16/A/307 ietvaros. To finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF),  Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskās ievirzes pētījumi” ietvaros.

""

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.