Otrdien, 4.jūlijā Cēsu pilsmuižas klētī norisinājās starptautiskās ceļojošās izstādes "Ārpus laboratorijas: "Dari pats" zinātnes revolūcija" atklāšanas pasākums. Ekspozīcijā apkopoti 7 stāsti par parastiem cilvēkiem, kuri pārcēluši zinātni no ierastās laboratorijas vides uz cilvēku mājām.
Apbruņojušies ar zemas izmaksas sensoriem, viedtālruņu aplikācijām un iespēju dalīties ar datiem tiešsaistē, šie “dari pats” zinātnes pionieri izaicina mūsu priekšstatus par to, kas tad īsti ir zinātnieks un kā zinātne un mūsu sabiedrība izskatīsies nākotnē.
Izstāde atceļojusi uz Latviju, pateicoties zinātkāres centram ZINOO un Vides risinājumu institūta (VRI) atbalstam. VRI izpilddirektore Inese Suija – Markova atklāšanā uzsvēra: “Ja kādreiz mēs uzskatījām, ka zinātniskie atklājumi iespējami tikai ārkārtīgi smalkās laboratorijās, tad šobrīd zinātne iznāk ārpus telpām. Ikviens no mums, kurā ir zinātkāre, vēlme atklāt, izzināt, var kļūt par sabiedrisko zinātnieku.”
"Es ļoti ceru, ka izstādes apmeklētāju vidū ir nākotnes pētnieki, par kuriem mēs vēl dzirdēsim. Nākotnē mums priekšā stāv dažādi pārbaudījumi- arvien pieaugošais cilvēku skaits, problēmas ar pārtiku utml., kuru risināšana prasa neordinārus risinājumus, un jebkurš var kļūt daļa no tiem.” savā uzrunā minēja I.Suija – Markova.
Izstāde būs apskatāma no 4.jūlija līdz 31.augustam. Darbadienās tā būs atvērta no plkst. 12:00 līdz 17:00 un brīvdienās no plkst. 10:00 – 18:00. Ieeja bez maksas.
Izstāde tiek organizēta Eiropas Savienības programmas “Horizon 2020” atbalstītā projekta SPARKS ietvaros. SPARKS veido 33 partneru tīkls no visas Eiropas. Tā mērķis ir veicināt Eiropas iedzīvotāju izpratni par “dari pats” zinātni un parādīt, ka ikviens var iesaistīties zinātnē.
Vairāk par SPARKS