Vietējie iedzīvotāji palīdz pētniekiem apzināt ārstniecības baldriāna atradnes Latvijas teritorijā

Lai precīzāk apzinātu, kur savvaļā sastopams ārstniecības baldriāns (Valeriana officinalis), Vides risinājumu institūta un SIA “Field and Forest” pētnieki uzsākuši sadarbību ar dabas novērojumu portālu Dabasdati.lv, kurā vēl līdz augusta vidum lūdz ziņot par baldriāna atradnēm Latvijas teritorijā.

""

Kopš 13.jūlija Dabas dati publicētajā kartē atzīmētas jau 36 atradnes. Pētnieki arīdzan saņēmuši vairākus zvanus un ziņas. Augustā, pēc novērojumu apkopošanas pētnieki dosies ekspedīcijā, lai ievāktu baldriāna sēklas no savvaļas populācijām visā Latvijas teritorijā. Pēc tam tās nonāks speciāli izveidotā eksperimentālajā dārzā, kurā 3 gadu laikā salīdzinās un vērtēs Latvijas un ārzemju ģenētisko materiālu ražīgumu, aktīvo vielu sastāvu un citus parametrus. Rezultātā plānots atrast bioloģiski un ekonomiski vērtīgākos, kā arī Latvijas klimatam piemērotākos ārstniecības augu genotipus. Vēl bez baldriāna pētnieki vāks un vērtēs ārstniecības kumelīti, ārstniecības pieneni, kārveli un ehināciju.

"Foto:

Par pētījumu ieinteresējušies un palīdzējuši izplatīt informāciju kā reģionālie, tā arī nacionālie mediji. LNT raidījuma “900 sekundes” sižetā SIA “Field and Forest” vadošā pētniece Arta Kronberga norādīja: “Tāds augs kā baldriāns, kas liekas ikdienišķs un šobrīd visās malās zied, arī ir ļoti vērtīgs ārstniecības augs, kuru varētu izmantot plašāk, un tas nākotnē varētu kļūt par Latvijas eksporta preci.” Sižetā uzsvērts, ka Latvijas klimatiskajos apstākļos augu ārstnieciskās vielas uzkrājas aktīvāk nekā dienvidu valstīs, tāpēc Latvijai ir liels potenciāls šos ārstniecības augus audzēt arī rūpnieciskām vajadzībām. A.Kronberga intervijā uzsvēra, ka ārstniecības augu tirgus niša Latvijai ir ārkārtīgi nozīmīga, īpaši Latvijas attīstībai bioekonomikas jomā.

Pilnu LNT “900 sekundes” sižetu iespējams apskatīt šeit.

Latvijas Radio raidījuma “Zināmais nezināmajā” sižetu iespējams noklausīties šeit.

Pētījums tiek veikts Eiropas Reģionālās attīstības (ERAF) fonda atbalstītā projekta “Medicīnisko un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana” Nr.1.1.1.1./16/A/307 ietvaros.

""

Vairāk par projektu.