VRI ar kolēģiem izstrādājuši ilgtspējīgu un efektīvu kosmētikas sastāvdaļu

Vides risinājumu institūta (VRI) pētnieki, sadarbojoties ar biotehnoloģiju uzņēmumu SIA “Alternative plants” un vadošo ārstniecības augu audzētāju un pārstrādātāju Ziemeļeiropā SIA “Field and Forest”, izstrādājuši jaunu kosmētikas izejvielu, kuras pamatā ir kumelīšu (Matricaria recutita) pārstrādes blakusproduktu ekstrakts  un kadiķa (Juniperus communis) šūnu ekstrakts.

Dati par izejvielas ķīmisko sastāvu un drošības testiem apkopoti publikācijā “In Vitro Safety and Efficacy Evaluation of a Juniperus communis Callus Culture Extract and Matricaria recutita Processing Waste Extract Combination as a Cosmetic Ingredient” žurnālām MDPI “Plants“.

Izstrādātajai sastāvdaļai piemīt spēcīgas antioksidatīvas īpašības, tā stimulē keratinocītu proliferāciju, kā arī regulē I tipa kolagēna un matriksa metaloproteināzes 1 (MMP-1) sintēzi. Jaunradītās sastāvdaļas nekaitīgums apliecināts citotoksicitātes un fototoksicitātes testos, tādējādi padarot to par pievilcīgu izejvielu ilgtspējīgi domājošiem dabiskās kosmētikas ražotājiem!

"Tā ir dabīgās kosmētikas izejvielu nākotne! Pēc pirmreizējās ekstrakcijas augu biomasā saglabājas virkne vērtīgu ķīmisko savienojumu: aminoskābes, cukuri, fenolie savienojumi, tanīni, flavonoīdi, lipīdi un citi. Rodot veidus, kā šos savienojumus otrreiz ekstrahēt no biomasas, augi tiek izmantoti pilnībā. Tādējādi tiek paaugstināta ražošanas efektivitāte, un pircējs var būt drošs, ka izvēlas produktu, kas ir ne tikai efektīvs, bet patiešām ilgtspējīgs!"

Lasi vairāk publikācijā!

Pētījums tiek veikts projekta “Biorafinēšanas pieeja bioloģiski aktīvu kosmētikas izejvielu ieguvei no ārstniecības augu pārstrādes un augu šūnu kultivēšanas blakusproduktiem” (Nr. 1.1.1.1/19/A/075) ietvaros. Projektu atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskas ievirzes pētījumi” ietvaros.

Vairāk par projektu ŠEIT