VRI attīstīs inovatīvas metodes žeņšeņa un Ķīnas zirdzenes audzēšanai Latvijā

Vides risinājumu institūta (VRI) pētnieki sadarbībā ar starptautiski atzītiem lauksaimniecības ekspertiem un bioloģisko saimniecību SIA “Field and Forest” izstrādās inovatīvas metodes pasaulē pieprasītu ārstniecības augu – žeņšeņa (Panax sp.) un Ķīnas zirdzenes (Angelica sinensis) audzēšanai, kā arī kopā ar “Apsara” tēju fabriku no minētajiem produktiem attīstīs jaunus pārtikas produktus.

"American

2017.gadā starptautiskā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) uzsvēra, ka, neskatoties uz Latvijas centīgo ekonomikas izaugsmi, mazā eksporta dēļ tā joprojām nav pietiekami ātra. Lai spētu ielauzties un noturēties starptautiskajā tirgū, Latvijai nepieciešams meklēt jaunas nišas un eksportspējīgus produktus.

Novērojams, ka pasaulē strauji aug pieprasījums pēc ārstniecības augiem un to produktiem, kas spētu aizvietot ķīmiskos medicīnas, kosmētikas un pārtikas produktus. Ārstniecības augu pētnieki norāda, ka Latvijas meteoroloģiskie apstākļi un augsnes īpatnības ir ļoti labi piemērotas kā žeņšeņa un zirdzenes, tā arī citu ārstniecības augu audzēšanai. VRI un SIA “Field and Forest”, sadarbojoties ar zinātniekiem, lauksaimniekiem, agronomiem un uzņēmējiem, turpmāko četru gadu laikā meklēs piemērotākās metodes un tehnoloģijas žeņšeņa un zirdzenes audzēšanai, testēs iespējas tos audzēt meža ekosistēmā, veiks to audzēšanas ekonomisko analīzi, kā arī kopā ar “Apsara” tēju fabriku veidos jaunus žeņšeņa un zirdzenes tējas maisījumus. Tādējādi plānots likt pamatus eksportspējīgu Latvijas produktu attīstīšanai nākotnē.

Līdz ar audzēšanas metodes izstrādi institūts cer arīdzan ieviest labo praksi starpdisciplinārai pieejai jaunu produktu attīstīšanā. Šoreiz sadarbosies lauksaimniecības, lauksaimniecību produktu pārstrādes, uzņēmējdarbības un pētniecības nozaru pārstāvji. Sagaidāms, ka rezultātā tiks radītas jaunas prasmes un zināšanas, ko iespējams pārnest uz citām pētniecības un lauksaimniecības jomām.

Inovatīvās metodes un tehnoloģijas tiek izstrādātas ES Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Lauku attīstības programmas (LAP) 16.pasākuma Sadarbība 16.2. apakšpasākuma “Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei” atbalstītā projekta “Inovatīvu žeņšeņa un Ķīnas zirdzenes audzēšanas tehnoloģiju un pārtikas produktu izstrāde” (Nr. 17-00-A01620-000008) ietvaros.

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.