VRI atzīmēs filozofa B.Mandevila daiļrades gadadienu

Sestdien, 10.oktobrī Cēsīs norisināsies filozofa Bernarda Mandevila (1670-1733) daiļrades lasījumi. Atzīmējot B.Mandevila slavenākā darba “Fabula par bitēm” (1714) 300. gadadienu, pasākumus Latvijā organizē Vides risinājumu institūts, RTU Rīgas Biznesa skola un Amerikāņu universitāte Romā.

""

Lai vairotu izpratni un veicinātu diskusijas par nozīmīgo, bet nepietiekami novērtēto B.Mandevila daiļradi, šogad organizētas jau vairākas starptautiskas konferences un pasākumi visā pasaulē. Savukārt, no 8. līdz 11.oktobrim starptautiskas diskusijas un filozofiskas darbnīcas norisināsies Rīgā un Cēsīs. To ietvaros mūsdienu filozofijas pārstāvji aktualizēs B.Mandevilla attīstības ceļu, sasaisti ar citiem autoriem, ietekmi un domu gaitu viņa laikmeta un mūsdienu kontekstā, kā arī, apzinoties pēdējos gados uzplaukušo “naturālisma kultu”,  runās par Mandevila daiļradi un “Cilvēks un daba 18.gadsimta izpratnē”.

Bernards Mandevils bija nīderlandiešu izcelsmes angļu filozofs, ekonomists un satīriķis. Viņš galvenokārt tiek pieminēts saistībā ar viņa ieguldījumu 18.gadsimta morāles normu diskusijās un ekonomikas teoriju veidošanā. Viņa slavenākais darbs ir “Fabula par bitēm”.  Tajā autors attīstījis politiski ekonomisku teoriju, kurā uzsvērts, ka katram indivīdam jādod iespēja rīkoties savu interešu vārdā, jo pienācīgi organizētās kopienās tas novedīs pie kolektīva labuma.