Vides risinājumu institūta (VRI) un SIA “Meža īpašnieku konsultatīvais centrs” (MĪKC) pētnieku komanda sadarbībā ar lauksaimniecības profesionāļiem no SIA “Tumes dārzeņi” strādā pie prototipa izveides nezāļu ravēšanas robotam un ir testējuši tā galvenos moduļus.
VRI pētnieki noslēguši pirmo jaunā produkta izstrādes un testēšanas posmu, kurā izveidota automatizēta tehnoloģija, kas nākotnē aizvietos manuālu nezāļu ravēšanu. Šobrīd Latvijā un tuvākajā apkārtnē manuāla ravēšana ir vienīgā bioloģiskās lauksaimniecības alternatīva nezāļu ravēšanai starp augiem, bet tā ir laikietilpīga un salīdzinoši dārga. Viena no alternatīvām var būt herbicīdu izsmidzināšana, bet tā nav piemērota bioloģiskajai lauksaimniecībai. Lai uzlabotu ražošanas efektivitāti lauksaimniecībā, VRI pētnieki izstrādā jaunu, videi draudzīgu un automatizētu tehnoloģiju nezāļu kontrolēšanai.
2019. gada vasaras sezonā lauksaimniecības profesionāļi no SIA “Tumes dārzeņi” Priekuļu novadā ierīkoja speciālus laukus, kuros pētnieku komanda izmēģināja ravēšanas robota prototipa galvenos moduļus. Lauksaimnieki audzēšanai izvēlējās dažādas sugas – bietes, melisu, kliņģerītes, dilles, maurlokus un soju. Līd šim pētnieki darbībā testējuši ravēšanas robota moduļus – datorredzes redzamās gaismas RGB kameru ar mākslīgo apgaismojumu, rotējošo frēzi un degli, kā arī platformu autonomai un precīzai navigācijai laukā.
Redzamās gaismas RGB kameru ar mākslīgo apgaismojumu pētnieki izmantoja augu detektēšanai un nezāļu nošķiršanai no mērķa kultūras. Nezāļu iznīcināšanai pētnieki testēja vairākus moduļu variantus – rotējošo frēzi to mehāniskai iznīcināšanai un degli to termālai iznīcināšanai. Kā platformu robota moduļu instalēšanai un pārvietošanai pētnieki ir izvēlējušies traktoru, kas aprīkots ar precīzās navigācijas sistēmu un autonomo vadību. Pēc pirmajiem moduļu testiem pētnieku komanda secinājusi, ka izvēlētajiem augiem šāds risinājums ir piemērots.
Šobrīd VRI pētnieki nodarbojas ar datorredzes risinājuma izstrādi, lai robots uzņemtajos attēlos automātiski spētu atšķirt lauksaimniecībā audzētos augus un nezāles, ko tālāk izmantotu robota manipulatora vadīšanai un nezāļu iznīcināšanai. Pirmā robota prototipa izmēģināšanas sesijas plānotas 2020. gada pavasara un vasaras sezonā.
Vairāk par projektu šeit.