VRI pētnieki izstrādā jaunu tehnoloģiju garšaugu un dārzeņu sēklu pirmssējas sagatavošanai un sējai

2019. gada vasaras sezonā Vides risinājumu institūta (VRI) pētnieki sadarbībā ar SIA “Vidzemes mežsaimnieks” veikuši pirmo izmēģinājumu ciklu sēklu pirmssējas sagatavošanai un sējai lēni dīgstošām augu sugām: dillēm, koriandram, timiānam, kliņģerītēm, burkāniem un sīpoliem.

Sēklām ir liela nozīme ražas iegūšanā, jo tās nodrošina labu sējumu sadīgšanu, veicina veselīgu un produktīvu augu veidošanos, ierobežo sējumu nezāļainību, paaugstina mēslojuma izmantošanas efektivitāti. Lēni dīgstošu augu sugu sējumos nezāles mēdz sadīgt ātrāk un nomākt lēni dīgstošos kultūraugus, kas ir liels izaicinājums bioloģiskajā lauksaimniecībā, jo nav pieejami augsnes herbicīdi.

"Želejveida

Šobrīd izmēģinājumos zinātnieki pārbauda dažādu vielu ietekmi uz sēklu dīgšanu. Laboratorijā testē gan mēslojuma pievienošanu kapsulām, gan želējošās vielas koncentrāciju. Viena no svarīgākajām stadijām ir sēklu ievietošana kapsulā, kā arī sēklu uzglabāšana no kapsulēšanas brīža līdz izsēšanai uz lauka. VRI pētnieki uzsākuši arī pirmos lauka izmēģinājumus, kuros kapsulētās sēklas salīdzina ar iepriekš neapstrādātām.

Jaunas tehnoloģijas sēklu pirmssējas sagatavošanai un sējai tiek izstrādātas ES Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Lauku attīstības programmas (LAP) 16.pasākuma Sadarbība 16.2. apakšpasākuma “Atbalsts jaunu produktu, metožu, procesu un tehnoloģiju izstrādei” atbalstītā projekta “Jaunas tehnoloģijas sēklu pirmssējas sagatavošanai un sējai” (Nr. 18-00-A01620-000051) ietvaros.

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit