Vides risinājumu institūta (VRI) un SIA “Field and Forest” zinātnieki Dr. Ilva Nakurte un Dr. Arta Kronberga un Dr. Andrea Primavera prezentēja ārstniecības un aromātisko augu pētījuma rezultātus “6. Pasaules Ārstniecības un aromātisko augu kongresā”, kas 2019. gada novembrī norisinājās Kiprā.
Tādi savvaļā augošie ārstnieciskie un aromātiskie augi kā ārstnieciskais baldriāns (Valeriana officinalis L.), ārstniecības kumelīte (Matricaria recutita), šaurlapu ehinācija (Echinacea angustifolia), ārstniecības pienene (Taraxacum officinale) un kērvele (Saposhnikovia divaricata) ir pazīstami ar savu aktīvo vielu augsto koncentrāciju. Šī iemesla dēļ tos izmanto farmācijā un kosmētikas industrijā visa pasaulē. Trīs gadu garumā starptautiska zinātnieku komanda speciāli izveidotā eksperimentālajā dārzā Priekuļu novadā, vērtēja augstāk minēto augu sugu genotipu ģenētiskos resursus, piemērotākos augšanas apstākļus, ražas ievākšanas un citus parametrus. Šobrīd norisinās izpētes pēdējais posms, kurā pētnieki atlasa Latvijas klimatam atbilstošākos ārstniecības augu genotipus, kā arī attīsta inovatīvu metodiku Latvijā sastopamo ārstniecības un aromātisko augu kultivēšanai.
Lai dalītos ar pētījuma “Ārstniecības un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana” gaitā iegūto pieredzi un rezultātiem, VRI pētnieku komanda (Dr. Ilva Nakurte un Dr. Arta Kronberga un Dr. Andrea Primavera) piedalījās 6. Pasaules ārstniecības un aromātisko augu kongresā. Zinātnieki kongresā sniedza prezentācijas par divām tēmām – “Bioloģiski aktīvās vielas, kas iegūtas no dažādos Latvijas reģionos augošu ārstniecisko baldriānu (Valeriana officinalis L.) saknēm” un “Bioloģiskajai lauksaimniecībai atbilstošas ārstniecības pienenes (Taraxacum officinale) audzēšanas tehnoloģijas”. Ar prezentētajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.
Pētījums “Ārstniecības un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana” tuvojas noslēgumam. Pētnieki šobrīd veic augstāk minēto augu paraugu ķīmiskās analīzes un rezultātu apkopošanu. Pēc rezultātu apkopošanas un datu analīzes pētnieki atlasīs katrai sugai piemērotāko audzēšanas tehnoloģiju.
Pētījums norisinās projekta “Ārstniecības un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana”. Nr.1.1.1.1./16/A/307 ietvaros. To finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskās ievirzes pētījumi” ietvaros.
Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.