Ar starptautisku laikmetīgās mākslas izstādi Tallinas ielas kvartālā Vides risinājumu institūts (VRI) un projekta WasteArt partneri noslēgs Latvijas – Igaunijas ekspozīciju ciklu “PROM no acīm, PROM no prāta”, kas veltīts atkritumu problēmai un pārmērīgā patēriņa kultūrai. 5. septembrī VRI aicina apmeklēt izstādes atklāšanu.
Izstādē “PROM no acīm, PROM no prāta” iekļauti laikmetīgās mākslas darbi, ko veidojuši 17 starptautiski atzīti mākslinieki. Mākslas darbi izstrādāti no atkritumos iegūtiem materiāliem. Tie variē no diskrētām vīzijām un publiskas nepakļaušanās līdz pat metafiziskām pārdomām, dokumentāliem attēlojumiem un praktisku risinājumu meklējumiem. Piedāvājot dažādu mākslinieku interpretācijas par atkritumos iegūto materiālu izmantošanas iespējām, izstāde aicina apmeklētājus paraudzīties uz atkritumiem no cita skatu punkta – kā uz materiālu un resursu jaunu produktu un pakalpojumu veidošanai.
“Kamēr Eiropā mājsaimniecību atkritumu daudzums krītas, pēdējo gadu dati rāda, ka Latvijā un Igaunijā tas joprojām pieaug par vismaz 3%. Tas ir daudz! Svarīgākais jautājums šajā situācijā ir – kurā brīdī kāds materiāls kļūst par atkritumu? Kad sākām WasteArt projektu, secinājām, ka atbilde slēpjas mūsu kā patērētāju domāšanā. Brīdī, kad, izmetot materiālus atkritumu tvertnē, atsakāmies no atbildības un aizmirstam par tiem. Esam apmierināti, ka tie ir prom no mūsu acīm un prāta. Šī ir “melnā cauruma” domāšana, kas būtu jāmaina.”, par izstāžu cikla ideju stāsta WasteArt projekta vadītāja un Vides risinājumu institūta pārstāve Guna Dātava.
Izstādes kurators Indreks Grigors par atkritumu katastrofas cēloni uzskata nevēlēšanos par šīm tēmām runāt, jo tas esot nepieklājīgi. Situācija var šķist bezcerīga, jo mūsdienu cilvēkam nav nemaz tik vienkārši izvairīties no patēriņa kultūras – tajā ir balstīta mūsu ekonomika. “Kad runa ir par atkritumiem, mums jābūt savtīgākiem. Patērē mazāk un izmanto atkārtoti, bet dari to nevis lai glābtu planētu, bet pats finansiāli ietaupītu. Tas ir kā atmest smēķēšanu – tu izglāb sevi un viss pārējais ir kā bonuss.”, uzskata Grigors.
Izstādē piedalās sekojoši mākslinieki: Varvara un Mars (EE); Jākobs Kirkegārds (DK); Marta Murats (EE); Kiwa (EE); Ansis Starks (LV); Andrē Avelas (NL/PT); “Mikroklimatu laboratorija” Annehīne Meijera & Gerts Jans Gerlačs (NL); Johanna Lorengele (DE) un Gatis Kreicbergs (LV); Ieva Krūmiņa (LV); Džeraldīne Huarez (SE/MX); Džastins Tailers Teits (CA); Vilems Boels (BE); Timo Tots (EE); Elēna Redaellī (NO/IT).
Tallinas ielas kvartāls ir jau sestā un noslēdzošā ceļojošās izstādes pieturas vieta. Divu gadu laikā izstāde būs paviesojusies sešos mākslas, kultūras un vides izglītības centros Latvijā un Igaunijā. Kopš 2019. gada tā jau paspējusi viesoties Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” Cēsīs, Tartu Dabas mājā, Dabas un tehnoloģiju parkā “Urda” Daibē, Kondas naivās mākslas centrā Vīlandē, Igaunijas Ceļu muzejā Varbuses pasta stacijā.
Izstādes nonākusi Rīgā, pateicoties sadarbībai ar kustību FREE RIGA, kas šo viesošanos padara vēl īpašāku. Gandrīz katra piektā ēka Rīgas centrā ir tukša. Kustība FREE RIGA tās atdzīvina – pārvērš tukšās ēkas par sabiedrībai noderīgu, publisku telpu. Vienojoties ar ēku īpašniekiem, kustības iniciatori atver ēkas, kas attiecīgajā bŗīdī netiek izmantotas, radošu un sabiedrisku iniciatīvu darbībai uz laiku. FREE RIGA palīdz iniciatīvām iegūt telpas par simbolisku samaksu un piedalīšanos ēkas uzlabošanā, bet īpašniekiem – atbalstu ēkas uzturēšanā un iedzīvināšanā.
Izstādes atklāšanas būs daļa no plašākas 5. septembra vakara programmas. Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts 2020” ietvaros Tallinas ielas kvartālā norisināsies desmitais URBAN POETRY pasākums.
Vairāk par pasākumu un programmu šeit.
Izstāde Tallinas ielas kvartālā būs atvērta līdz 17. oktobrim.
Izstāde apmeklētājiem atvērta katru trešdienu – sestdienu no plkst. 16.00 līdz 20.00. Izstādē ieeja bez maksas, savukārt kvartālā no ceturtdienas līdz sestdienai no plkst. 18:00 ieeja 1 eiro. Vairāk par Tallinas ielas kvartālu šeit.
Vairāk par izstādi un aktualitātēm iespējams uzzināt projekta WasteArt Facebook lapā, Instagram kontā un YouTube kanālā.
Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.
—
Izstāde tapusi projekta “Otrreizēja atkritumu izmantošana, pielietojot mākslu un amatniecību” (WasteArt) Nr. Est-Lat 65 ietvaros, ko finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas Interreg V-A ietvaros, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un projekta partneri. Izstādē izmantotie atkritumi sagādāti ar Poligona “Daibe”, Swedbank Igaunijā, Latvijas un Igaunijas vietējo kopienu atbalstu.
Šis raksts atspoguļo autora uzskatus. Interreg V-A Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas vadošā iestāde nav atbildīga par to, kā šī informācija var tikt izmantota.