Šī gada pavasara sezonā Vides risinājumu institūta un SIA “Field and Forest” pētnieki uzsākuši pēdējo 5 ārstniecības augu eksperimentālā dārza sezonu, lai iegūtu datus, analizētu augu ģenētiskos resursus un audzēšanai piemērotākos apstākļus, kā arī izstrādātu labākās audzēšanas tehnoloģijas katrai sugai.
Tādi savvaļā augoši ārstniecības un aromātiskie augi kā ārstniecības baldriāns (Valeriana officinalis L.), ārstniecības kumelīte (Matricaria recutita), šaurlapu ehinācija (Echinacea angustifolia), ārstniecības pienene (Taraxacum officinale) un kārvele (Saposhnikovia divarcata) ir pazīstami ar augstu aktīvo vielu koncentrāciju. Šī iemesla dēļ tie ir pieprasīti farmācijā un kosmētikas ražošanā visā pasaulē. Ņemot vērā, ka Latvijā varētu būt pateicīgi apstākļi minēto augu audzēšanai, VRI sadarbībā ar SIA “Field and Forest” 2017. gadā Priekuļu novadā iekopa eksperimentālu dārzu, lai pētītu to ģenētiskos resursus un atlasītu bioloģiski un ekonomiski vērtīgākos.
2019.gada pavasarī uzsākusies eksperimentālā dārza pēdējā sezona. Tās laikā pētnieki vāks datus par augu augšanu, attīstību un ražu, lai varētu izstrādāt labākās audzēšanas tehnoloģijas katrai sugai. Pašlaik augi izmēģinājumu laukumos uzsāk veģetāciju pēc ziemas sezonas. Kopumā ziemošanas apstākļi 2018./2019.gadā bija labi, jau marta beigās atsākusies baldriāna un pienenes veģetācija. Parasti aprīļa mēnesī ir ļoti mainīgi laika apstākļi, tāpēc pirmās uzskaites pētnieki veiks tikai aprīļa beigās, kad veģetācija būs pilnībā atjaunojusies. Neskatoties uz to, jau aprīlī eksperimentālajā dārzā norisinās izmēģinājumu lauku kopšana, lai iznīcinātu nezāles, kuras sāk ataugt ātrāk un spēj augt zemākās temperatūrās, tādējādi apsteidzot ārstniecības augus.
Darbi eksperimentālajā dārzā norisināsies līdz pat oktobrim. Tiks vērtētas dažādas lauksaimniecībā svarīgas augu pazīmes, kā arī ievākta raža un veiktas augu ķīmiskās analīzes. Šis ir trešais un noslēdzošais projekta gads un otrais, kurā eksperimentālajos dārzos dažādos kultivēšanas apstākļos tiek testēti minētie ārstniecības un aromātiskie augi. Abās šajās sezonās pētnieki augiem mēra ražīgumu, aktīvo vielu sastāvu un citus parametrus. Projekta rezultātā zinātnieki atlasīs bioloģiski un ekonomiski vērtīgākos un Latvijas klimatam piemērotākos ārstniecības un aromātisko augu genotipus. Zinātnieki attīstīs inovatīvu metodiku Latvijā sastopamo augstas vērtības ārstniecības un aromātisko augu kultivēšanai, kuras varētu tālāk izmantot ražotāji.
Medicīnas un ārstniecības augu eksperimentālo lauku iekopšana un augu novērtēšana norisinās projekta “Medicīnisko un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana”. Nr.1.1.1.1./16/A/307 ietvaros. To finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskās ievirzes pētījumi” ietvaros.
Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.
Vides risinājumu institūts ir starptautiska pētniecības, attīstības un inovāciju organizācija. Tajā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas, pielietojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas, izstrādā risinājumus ar dabas resursu apsaimniekošanu saistītiem izaicinājumiem.