VRI vadošā pētniece Dr. Ilva Nakurte – mēneša sieviete zinātnē

European Platform of Women Scientists (EPWS) jeb Eiropas platforma sievietēm – pētniecēm apbalvojusi VRI vadošo pētnieci Dr. Ilvu Nakurti ar titulu – 2019. gada aprīļa sieviete zinātnē. Šis pagodinājums publicēts kopā ar EPWS interviju, kurā pētniecei uzdoti 10 jautājumi par viņas karjeru un sasniegumiem zinātnē.

"VRI

Katru mēnesi EPWS izceļ dažādu vecumu un disciplīnu Eiropas zinātnieces, kuru sasniegumi atzīti zinātnieku aprindās. 2019. gada aprīļa zinātniece ir Dr. Ilva Nakurte. Viņa pazīstama ar spožiem pētījumiem ķīmijā un 2018. gadā apbalvota ar L'Oréal Baltic stipendiju “Sievietēm zinātnē”.  Lai dalītos pieredzē un motivētu Eiropas jaunos pētniekus un pētnieces, Dr. I.Nakurte sniedza interviju EPWS.

Intervijā vadošā pētniece uzsvēra: “Nav jābaidās no izglītības un karjeras šķēršļiem, tie ir jāpieņem kā izaicinājumi. Šobrīd ir ļoti daudz iespēju jaunajām zinātniecēm un tās ir jāizmanto!”

Pēdējos 15 gadus Dr. Ilva Nakurte darbojusies ķīmijas nozarē. Iepriekš strādājusi AS “Grindeks” kvalitātes kontroles nodaļā un Latvijas Universitātē Ķīmijas fakultātē, bet 2018.gadā pievienojusies VRI pētnieku komandai. Viens no nozīmīgākajiem pētnieces uzdevumiem ir VRI modernās ķīmijas un ārstniecības augu laboratorijas pārvaldīšana, tai skaitā UV/redzamās gaismas spektroskopija, gāzu un šķidrumu hromatogrāfija un masu spektrometrija. Viņa iesaistīta dažādos starptautiskos projektos, tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstītajā projektā “Medicīnisko un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana”. Tā ietvaros, pielietojot laboratorijā pieejamo aprīkojumu, VRI pētnieki analizēs augšanas apstākļus un stadijas pieciem augiem – baldriānam (Valleriana officinalis L.), ārstniecības kumelītei (Matriciaria recutita), ehinācijai (Echinacea angustifolia), pienenei (Taraxacum officinale) un kārvelei (Saposhnikovia divaricata). Pētījuma rezultāti ļaus atlasīt bioloģiski un ekonomiski vērtīgākos un Latvijas klimatam piemērotākos ārstniecības un aromātisko augu genotipus un to audzēšanas tehnoloģijas, lai pēc tam attīstītu augstas pievienotās vērtības izejvielas un produktus.

"Dr.

Par šo projektu Dr. I.Nakurte saka: “Šī pētniecības tēma ir ļoti svarīga gan zinātnes attīstībai, gan sabiedrībai. Mēs iegūstam un apkopojam zināšanas par piemērotākajiem genotipiem, kā arī par ārstniecības un aromātisko augu bioloģisko ražošanu Latvijas klimatiskajos apstākļos. Mans mērķis ir noteikt izejvielas kvalitāti, eksperimentālo dārzu ražas stabilitāti un aktīvo vielu sastāvu pētāmajos augos. Projekta noslēgumā iegūsim vērtīgu informāciju par piemērotākajiem medicīnas un aromātisko augu genotipiem, kuri augi ir vispiemērotākie bioloģiskajai lauksaimniecībai, farmācijas, pārtikas un kosmētikas uzņēmumiem, kā arī lietošanai mājsaimniecībās."

Pilna EPWS intervija ar Dr. Ilvu Nakurti atrodama šeit.

Vairāk par projektu “Medicīnisko un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana” iespējams uzzināt šeit.

Vides risinājumu institūts ir starptautiska pētniecības, attīstības un inovāciju organizācija. Tajā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas, pielietojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas, izstrādā risinājumus ar dabas resursu apsaimniekošanu saistītiem izaicinājumiem.