Šodien, 20. martā kā viens no veiksmīgākajiem kosmosa industrijas spēlētājiem Latvijā Vides risinājumu institūts (VRI) kopā ar 3 lielākajiem Eiropas kosmosa uzņēmumiem un 34 uzņēmumiem un zinātniskajiem institūtiem no Baltijas valstīm piedalās Izglītības un zinātnes ministrijas, Eiropas Kosmosa aģentūras, Igaunijas Ekonomikas ministrijas un Lietuvas Ekonomikas ministrijas kopīgi rīkotajā Kosmosa industrijas dienā.
Kosmosa industrijas dienas mērķis ir veicināt sadarbību starp Eiropas kosmosa nozares Lielo sistēmu uzņēmumiem (Airbus Defence and Space, Thales-Alenia Space un OHB Systems) un Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kosmosa industrijas dalībniekiem, kā arī veicināt Baltijas valstu kosmosa industrijas sadarbību.
Latvija tāpat kā Lietuva ir ceļā uz iestāšanos Eiropas Kosmosa aģentūrā (EKA). Kopš 2015.gada Latvijai piešķirts EKA Sadarbības valsts statuss. Tas dod iespēju 5 gadu laikā ar EKA atbalstu attīstīt nepieciešamās kompetences un prasmes, lai 2020. gadā Latvija varētu kļūt par pilntiesīgu EKA dalībvalsti.
Lai komentētu kosmosa industrijas situāciju Latvijā, šodien uz sarunu LNT raidījumā “900 sekundes” bija aicināts VRI vadošais pētnieks Dainis Jakovels. Par Sadarbības valsts statusu un iestāšanās procesu pētnieks komentēja: “Jau no paša sākuma (pēc Sadarbības valsts statusa iegūšanas) mēs, VRI, esam mēģinājuši piedalīties ar dažādiem projektiem un savām idejām. Ir redzams, ka šo gadu laikā šī joma ir attīstījusies. Ja sākumā bija tikai daži spēlētāji pie apvāršņa, tad tagad tas skaits ir dubultojies vai pat trīskāršojies.”
Savukārt par Latvijas potenciālu un attīstības iespējām kosmosa jomā D.Jakovels uzsvēra, ka nav nepieciešama specifiska, ar kosmosa tehnoloģijām saistīta izglītība, lai veiksmīgi iekļautos un startētu EKA projektu uzsaukumos. Kā veiksmīgu piemēru viņš minēja Latvijas Valsts Koksnes Ķīmijas institūtu, kas veiksmīgi startējuši EKA Sadarbības valstu projektu atbalsta programmā, nodarbojoties ar dažādu materiālu pētīšanu, ko varētu izmantot kosmosa kuģiem.
Kopš 2015. gada VRI ir bijis veiksmīgākais kosmosa industrijas spēlētājs Latvijā, specializējoties un ceļot Latvijas kompetenci Zemes novērošanas jomā (Earth Observation). No 2015. līdz 2017. gadam VRI veiksmīgi realizējis 3 satelītu datu simulēšanas projektus: Sentinel-2 satelītu datu simulēšana zemes virsmas / zemes lietošanas monitorēšanai, izmantojot aviācijā bāzētu hiperspektrālo attālo izpēti (SentiSimuLat); EKA nākotnes satelītu datu simulēšana Baltijas jūras ūdens kvalitātes monitorēšanai (SentiBalt); Zālāju kvalitatīvo un kvanitatīvo parametru analīze Eiropas Kosmosa aģentūras Sentinel-1 un Sentinel-2 satelītu datos (SentiGrass). Šobrīd, sadarbojoties ar EKA, VRI ievieš vēl 3 kosmosa industrijas projektus: Sentinel-2 pakalpojumi regulārai ūdens kvalitātes uzraudzīšanai ezeros (SentiLake); Augstākā līmeņa vadītāju izglītošana Zemes novērošanas jautājumos (ExpandEO); Cilvēka dzīvotnei piemērotu apstākļu modelēšana – atbalsta rīks teritorijas plānošanai (Human Habitat).
VRI aktīvi darbojies arī kosmosa industrijas popularizēšanā un kompetenču celšanā. 2016. gadā institūts kopā ar starptautisku pasniedzēju komandu organizēja EKA apmācību kursu par radara un optisko satelītu datu apstrādi un pielietojumiem. 2017. gadā Eiropas Komisija VRI piešķīra Copernicus (lielākās Zemes novērošanas programmas pasaulē) vēstnieka un akadēmijas statusu. Kopš statusa saņemšanas institūts aktīvi organizējis dažāda veida kosmosa industrijas pasākumus – Copernicus Climathon Riga 2017; Copernicus Hackathon & Climathon Riga 2018; semināri par satelītu datu pielietošanu dažādu vides resursu izpētei un apsaimniekošanai u.c. Savukārt VRI pētnieki un speciālisti regulāri aicināti uzstāties kosmosa industrijas pasākumos dažādās pasaules valstīs.
Vairāk par VRI kosmosa jomas projektiem un aktivitātēm iespējams uzzināt šeit.
Vides risinājumu institūts ir starptautiska pētniecības, attīstības un inovāciju organizācija. Tajā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas, pielietojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas, izstrādā risinājumus ar dabas resursu apsaimniekošanu saistītiem izaicinājumiem.