Zinātnieki aicina – palīdzi apzināt Latvijas unikālos ārstniecības augu resursus!

Lai apzinātu Latvijas unikālos ārstniecības augu resursus, 2017.gada pavasara – vasaras sezonā latviešu zinātnieki veiks ārstniecības baldriāna (Valeriana officinalis L.), ārstniecības kumelītes (Matricaria recutita) un ārstniecības pienenes (Taraxacum officinale) ģenētisko paraugu ievākšanu.

Zinātnieki aicina – ja jums ir zināmas vietas savvaļā, kur novērojami šie augi, lūdzu, ziņojiet projekta zinātniskajai vadītājai Dr. Artai Kronbergai, sūtot informāciju uz e-pastu: arta.kronberga@fieldandforest.lv. Būtiski ir apzināt šo augu atradnes visā Latvijas teritorijā.

Kā norāda zinātniece, “Mēs bieži vien paši neapzināmies, kādas vērtības aug mums tepat blakus – dārzā, mežā, pļavās. Latvijas izcelsmes ārstniecības augu ģenētiskie resursi ir mūsu dabas resursu mantojums. Mūsu iecere ir apzināt, savākt un novērtēt šo ģenētisko mantojumu, lai spētu saglabāt to arī nākamajām paaudzēm.”

Šī gada aukstais pavasaris ir aizkavējis augu pasaules attīstību. Taču, līdz ar siltāku dienu parādīšanos, zinātnieki no SIA “Field and Forest” un Vides risinājumu institūta uzsāks pirmās pētniecības ekspedīcijas – ārstniecības pieneņu atradņu meklēšana. Rezultātā tiks izveidota ārstniecības augu kolekcija, kurā tiks iekļauti sēklu paraugi, kas sastopami gan savvaļā, gan arī izveidoti selekcijas ceļā. Pēc Latvijas unikālā mantojuma apzināšanas tiks ievākti paraugi arī no citiem pasaules reģioniem, kuros vēsturiski auguši un audzēti minētie ārstniecības augi. 

Pēc tam pētnieki veidos eksperimentālo ārstniecības augu dārzu, kurā 3 gadu laikā testēs dažādos Latvijas reģionos un ārzemēs ievāktās augu šķirnes. Tiks pētīts augu ražīgums, aktīvo vielu sastāvs un citi parametri, lai rezultātā attīstītu bioloģiski un ekonomiski vērtīgākos, kā arī Latvijas klimatam piemērotākos ārstniecisko augu genotipus.

Ārstniecības augu kolekcija tiek veidota projekta “Medicīnisko un aromātisko augu ģenētiskās daudzveidības palielināšana” Nr.1.1.1.1/16/A/307 ietvaros.

Vairāk par projektu