Zinātnieki veidos eksperimentālu ārstniecības augu dārzu

Lai no savvaļā augošiem augiem attīstītu medicīnas, kosmētikas, lauksaimniecības un citām nozarēm vērtīgas izejvielas, Vides risinājumu institūta zinātnieki sadarbībā ar SIA “Field and Forest” speciālistiem veidos eksperimentālu ārstniecības un aromātisko augu dārzu. Tajā pētnieki testēs un atlasīs vērtīgākos ārstnieciskā baldriāna (Valeriana officinalis L.), ārstniecības kumelītes (Matricaria recutita), šaurlapu ehinācijas (Echinacea angustifolia), ārstniecības pienenes (Taraxacum officinale) un kērveles (Saposhnikovia divaricata) genotipus.

"Ārstniecisko

Kā pierādījies dažādos ārvalstu pētījumos, augos, kurus ierasts dēvēt par nezālēm (pienenes, baldriāns, kērvele u.c.) sastopama spēcīga aktīvo vielu koncentrācija. Šī iemesla dēļ daudzas valstis iemācījušās tos pavairot un izmantot tos medicīnā, kosmētikā, pārtikā, lauksaimniecībā u.c. jomās. Latvijas klimata apstākļi varētu būt ļoti pateicīga vide augstāk minēto augu kultivēšanai, taču līdz šim ārstniecības augi Latvijā kultīēti salīdzinoši  mazās platībās. 2017.gada martā uzsāktā projekta laikā VRI piesaistīs augsta līmeņa ārvalstu zinātniekus, lai kopīgiem spēkiem spertu pirmos soļus vērtīgo ārstniecības augu kultivēšanas un to aktīvo vielu pielietošanas tradīcijas iedibināšanā Latvijā.

"Ārstniecības

Lai attīstītu jaunu metodi ārstniecības un aromātisko augu kultivēšanai, kā arī izveidotu eksperimentālo augu dārzu un tajā testētu savvaļas augu genotipus, pētnieki dažādos Latvijas reģionos un ārzemēs ievāks savvaļas populāciju un kultivēto šķirņu sēklas. Tās tiks ieaudzētas eksperimentālajā dārzā un testētas dažādos kultivēšanas apstākļos. 3 gadu laikā pētnieki mērīs augu ražīgumu, aktīvo vielu sastāvu un citus parametrus. Rezultātā zinātnieki atlasīs bioloģiski un ekonomiski vērtīgākos un Latvijas klimatam piemērotākos ārstniecības un aromātisko augu genotipus un to audzēšanas tehnoloģijas, kuras varētu tālāk izmantot ražotāji.  

Vairāk par projektu